راهکارهای پشتیبان گیری

راهکار RecoverPoint برای ماشین های مجازی

همه مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات نیازمند تهیه Backup به منظور بازیابی سرویسهای سازمان خود هستیم و تا کنون با چالش هایی همچون فضای محدود NAS،Tape و دیسک های گران قیمت که نقش تعیین کننده ای در تعیین سیاستهایی همچون تعداد نسخ پشتیبانی که میتوان نگهداری کرد و یا سرعت بازگردانی در زمان بروز رخداد ایفا میکنند روبرو بوده ایم. یکی از به روزترین و متفاوت ترین راه کارهایی که در سالهای اخیر مورد استفاده قرار گرفته Replication است. Replication از طریق راهکارهای vSphere، نرم افزارهای تهیه Backup و Replication از طریق زیر ساخت و توسط خود Storage ها که البته هنوز هم در بسیاری موارد مدیران شبکه به دلیل عدم وجود زیر ساختهایی همچون سایتهای ثانویه و یا DR به منظور قرار دادن سرویس های موازی و یا محدودیتهای بودجه ای، ارتباطات کند مابین سایتها، لایسنس های گران قیمت و نیز هزینه بالای فضای ذخیره ساز ها موفق به استفاده از آن نشده اند.

اما آیا اگر همه این راهکارها با بهترین طراحی به کار گرفته شوند ما به نقطه ایده آل رسیده ایم؟ آیا فشاری که انتقال داده ها مابین تجهیزات عملیاتی و تهیه Backup به سیستم ها وارد میکند منطقی است؟ آیا میتوانیم به نقاط دلخواه مد نظر در زمان به عقب برویم؟ یا محدود به زمان هایی هستیم که در سیاستهای تهیه Backup خود مشخص کرده ایم؟ آیا Backup در زمان Recovery مد نظر ما بطور موفق تهیه شده و یا Fail شده است؟ آیا میتوانیم اجازه دهیم Job های تهیه Backup در هر زمان از روز و پیک کاری شروع به کار کنند؟ و یا این کار سیستم های عملیاتی ما را مختل میکند؟ فکر میکنم پاسخ این سوالات برای همه روشن است.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند در زمینه طراحی و اجرای RecoverPoint EMC به عنوان یکی از برترین و به روز ترین راهکارهای Disaster Recovery با پاسخگویی به همه چالش های مطرح شده پاسخگوی نیازهای شما در این زمینه خواهد بود.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکارهای پشتیبان گیری را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

راهکار ارائه شده توسط شرکت EMC توسط محصول Recoverpoint بطور شگفت آوری پاسخ همه این نیازها را داده است! اما چگونه و با چه خاصیتی میتوان بدون نگرانی از Fail شدن Backup، فشار ترافیک سیستم های تهیه Backup، سرعت کند Replication و بسیاری موارد اینچنینی به هر نقطه از زمان که مورد نیاز است بازگشت؟ هر نقطه از زمان یعنی یک روز پیش، یک ساعت پیش و یا حتی یک دقیق پیش! قدرتمندترین روش های Replication اکنون امکان بازگشت به آخرین زمانی که امکان Sync شدن وجود داشته است را دارند و نه حتی ۱ دقیقه قبل از آن! شرکت EMC توسط خاصیت Journaling یا در صف نگه داشتن داده ها این امکان را برای شما فراهم می آورد.

حال به معرفی روش عملکرد و قابلیتهای جذابی که امکان رسیدن به بالاترین سطح RTO و RPO را فراهم می آورد میپردازیم.

Journaling به چه مفهوم است؟ همانطور که در شکل زیر مشخص شده است در ساعت ۳:۲۸ دقیقه یک رخداد اتفاق افتاده و نیاز به Recovery میباشد. بخش پایینی شکل گویای امکان Recovery سیستم به ۱۲ ساعت قبل میباشد زیرا Backup ها عمدتا در بازه های زمانی مشخص و مشابه تهیه میگردند. در بخش میانی که نمایانگر روش های محافظت از داده ها توسط Snapshot میباشد، امکان بازیابی سیستم تا ۳ ساعت قبل وجود دارد که هرچند نسبت به سیستم های تهیه Backup زمان بهتری است اما باز هم میتواند خسارت بسیاری را به یک سازمان تحمیل کند و بسیاری از ارگانها این زمان را نیز تحمل نخواهد کرد. در سطح بالایی، محافظت ممتد (continuous) نمایش داده شده است که به معنای قرار گرفتن تغییرات در صفی است که در طی زمان و شامل تغییرات داده ها بوجود آمده است، پس میتوان به زمان ۳:۲۷ دقیقه، یعنی یک دقیقه قبل از وقوع رخداد بازگشت که سبب جلوگیری از از دست دادن داده نزدیک به صفر میگردد.

محصول RecoverPoint به ۲ شکل BOX و یا سخت افزاری و نیز RecoverPoint for VM ارائه شده است که مدل سخت افزاری آن امکان بازگردانی و یا Protection در سطح LUN را فراهم آورده و محدود به ذخیره سازهای EMC میباشد و مدل RP for VM آن این امکان را در سطح ماشین های مجازی فراهم می آورد.

RecoverPoint بصورت یک VM در vSphere راه اندازی میگردد و میتواند مابین ۲ سایت و حتی در یک سایت و یک vCenter و بر خلاف نسخه فیزیکی این تجهیز در زیر ساخت محدود به ذخیره ساز خاصی نمیگردد و با انواع SAN، NFS، DAS، vSAN سازگار است.

بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی های Deduplication و Compression در این محصول سبب بهینه سازی چشمگیری در انجام Replication بین سایتها و یا حتی کاهش ترافیک در طراحی های داخل یک سایت میگردد.

هر چه میزان فضای بیشتری به Journal تخصیص یابد و با توجه به میزان تغییرات در داده ها میتوان در زمان به عقب تر بازگشت. هر چند بازگشت به یک دقیقه و یا یک ساعت قبل میتواند ایده آل باشد، اما گاهی همچون زمانی که سیستم دچار آلودگی به ویروس گشته است مجبور به بازگشت به زمان قبل از آلودگی میباشیم.

از برتری های دیگر RecoverPoint میتوان به خاصیت Splitter اشاره کرد که بر خلاف اکثر سیستم های تهیه Backup که داده ها را از محل ذخیره سازی اصلی میخوانند و مینویسند که همین امر IOPS زیادی را بر روی سیستم شما تحمیل میکند، با روش تقسیم داده های ورودی (Write) در زمان ورود به سیستم توسط نقطه ای که به عنوان Splitter تعیین میگردد و میتواند یکی از ذخیره ساز ها و یا Hypervisor و یا حتی بر روی یک Windows OS باشد، ترافیک بصورت موازی بین ذخیره ساز اصلی و Journal ارسال میشود و دیگر نیازی به خواندن داده ها از روی ذخیره ساز اصلی نمیباشد.

در شکل زیر نقش Splitter به منظور تقسیم داده ها مابین ذخیره ساز اصلی و Journal (Virtual Appliance) جهت جلوگیری از تحمیل بار اضافی ترافیک ورودی به ذخیره ساز اصلی توسط Virtual Appliance نمایش داده شده است.