سیستم های ذخیره سازی

امروزه با رشد فزاینده سیستم های ذخیره سازی در سازمان ها روبرو هستیم. سیستم های ذخیره سازی هوشمند در رده های متفاوت و برندهای گوناگون در کنار یکدیگر در حال سرویسدهی میباشند. سیستم های ذخیره سازی هوشمند با سیاست تامین نیاز فضای مورد نیاز داده ها منطبق بر نیازمندیهای کیفی و فنی آنها مورد استفاده قرار گرفته اند.

اما چالش آینده چه خواهد بود؟ حتی امروزه نیز در بسیاری از سازمان ها رشد بی رویه و تنوع ذخیره ساز ها بسیاری از مدیران را با سردرگمی مواجه کرده است. چگونه میتوان تمامی این سیستم ها را بصورت تخصصی پایش نمود؟ آیا با وجود راه کارهای پایش تخصصی در هر برند میتوانیم دارای یک سیستم پایش یکپارچه و واحد باشیم؟ آیا در حال حاضر و با این رشد فزاینده میتوان تمامی این سیستم ها را بصورت جداگانه مدیریت نمود؟ آیا داده های قرار گرفته در هر رده کیفی و متفاوت دیسک ها با نیازمندی های آن منطبق میباشد؟ آیا مدیریت فضا به درستی انجام شده است؟ آیا راهکارهای محافظت از داده ها در سیستم ذخیره سازی را میشناسیم و از آنها بهره گرفته ایم؟

متخصصان شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند با بهره گیری از تجربیات خود در مراکز داده هوشمند طی تجربیات به دست آمده در پروژه های طراحی، پیاده سازی و نگهداری مراکز داده گوناگون موفق به کسب تجربیات ارزشمندی در خصوص چالش های مطرح شده و راهکارهای مرتبط با آن گردیده اند. بهره گیری از این تجربیات میتواند شما را در زمینه انتخاب صحیح، به کارگیری تکنولوژی های مورد نیاز و نگهداری سیستم های ذخیره سازی یاری نموده و هزینه های مالی خرید، راه اندازی و نگهداری شما را با به کار گیری راه کارهای متناسب و کارآمد تا حدود بسیاری کاهش دهد.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکارهای سیستم های ذخیره سازی را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

در بسیاری از مراکز داده هنوز هم مدیریت، پایش و انتخاب نوع سیستم های ذخیره سازی یک چالش است. در بسیاری موارد دیده میشود که هزینه بسیاری بابت خریداری فضای بیشتر صرف میشود در حالی که فضای از دست رفته بسیاری نیز وجود دارد. عدم استفاده از راه کارهای پایش مناسب و همچنین عدم به کارگیری راهکارهای محافظت از داده ها در بسیاری موارد سبب از بین رفتن داده ها و به طبع آن تحمیل ضرر و زیان و حتی توقف کسب و کار گردیده است. و همه اینها در حالی است که مشاهده میگردد که در اکثر موارد تمامی نیازمندیهای این امر همچون لایسنس های مورد نیاز، قبلا خریداری شده اند و به دلیل عدم آشنایی و طراحی غلط، تنها از قابلیتهای اولیه سیستم های ذخیره سازی استفاده شده است.

امروزه اکثر ذخیره سازها از سه گروه دیسک در رده های Capacity ، Performance و Extreme Performance استفاده میکنند که به ترتیب شامل دیسک های ۷۲۰۰K، ۱۰/۱۵K و SSD میباشند. بر اساس نوع دیتا و نیازمندی های آن، داده ها در این ۳ بخش قرار میگیرند و حتی این امر میتواند توسط سیستم های ذخیره سازی هوشمند بصورت اتوماتیک و بر اساس نیاز داده ها تشخیص داده شده و داده ها به رده دیسک های متناسب انتقال داده شود.

یکی از مهمترین راهکارهای مدیریت زیر ساخت ذخیره سازی Software-Defined Storage میباشد. همانطور که در شکل زیر مشخص است SDS بصورت لایه ای مجازی بین سیستم های مختلف ذخیره ساز و سرویس گیرنده قرار گرفته و مدیریت، ارتباط و سیاست گذاری بر روی بستر سیستم های ذخیره ساز را بسیار آسان مینماید.

با توجه به اهمیت بالای کسب و کارهای امروزی، راه کارهای Disaster Avoidance یا همان جلوگیری از وقوع رخداد از اهمیت بالاتری نسبت به راهکارهای Disaster Recovery پیدا کرده است. هر چقدر هم سیستم های Disaster Recovery همچون تهیه Backup در بازگردانی سرویس سریع و قدرتمند عمل کنند باز هم بخشی از داده ها از بین رفته و خسارت فراوانی در زمان قطع سرویس به سازمان تحمیل میگردد.

از این رو سیستم های ذخیره ساز مبتنی بر Replication بین ۲ سیستم ذخیره ساز و ایجاد امکان قرار گیری داده ها با RPO بسیار پایین در ۲ سایت مستقل این امکان را فراهم میاورد تا در زمان بروز مشکل در یک سایت، سرویس های موازی در سایت دیگر با کمترین RTO آغاز به کار کنند.

طراحی مبتنی بر این روش ها میتواند مزایایی همچون vMotion بین ۲ سایت، Disaster Avoidance (جلوگیری از وقوع رخداد) و تقسیم بار بین مراکز داده را فراهم آورد.

استفاده از  Replication در ترکیب با راه کارهای VMware همچون Site Recovery Manager میتواند ارزش افزوده بسیاری ایجاد کرده و انجام عملیات Recovery در سایت دوم را تسهیل بخشد.

یکی از پیشرفته ترین و قدرتمند ترین راه کارهای ارائه شده در زمینه محافظت از داده ها در سیستم های ذخیره ساز ایجاد امکان Journaling  میباشد. Journal شامل همه تغییرات داده از زمان شروع Replication در Production Volume و یا همان مبدا میباشد. به همین سبب میتوان توسط این تکنولوژی به هر نقطه از زمان که مورد نیاز است بازگشت. شرکت EMC توسط محصول RecoverPoint این قابلیت را معرفی ارائه کرده است.