لایسنس PLR و SLR سیسکو
نوامبر 7, 2019
آشنایی با قابلیت های سیسکو آیس Cisco ISE
نوامبر 27, 2019

لایسنس Cisco Smart

آشنایی با Cisco Smart Licensing and Smart Accounts  

جدیدترین و بروزترین روش ارائه لایسنس تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت سیسکو برپایه سیستم Smart Licesning می باشد. در این روش بر خلاف روش سنتی  و قدیمی PAK (Product Authorization Code)  لایسنس تجهیزات و نرم افزار های سیسکو از طریق یک نقطه مرکزی کنترل و مدیریت می گردند. در مدل Smart Licensing می توان یک لایسنس را در صورت نیز و در زمان های متفاوت بر روی تجهیزات مختلفی استفاده نمود.

چرا شرکت سیسکو رویکرد خود را نسبت به شیوه ارائه لایسنس (License) تغییر می دهد؟

شرکت سیسکو به صورت مدام و مستمر چرخه end-to-end ارائه لایسنس و خدمات خود را تغییر و بهبود می دهد تا از این طریق تجربه مشتریان بهتر و آسان تر شود. بخش عمده ای از این تغییر مربوط به تغییر مدل Product Authorization Code (PAK) به مدل  Smart Licensing می باشد تا روند ثبت درخواست و تحویل لایسنس سریعتر و انعطاف پذیر تر شود.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند امکان تهیه و ارائه لایسنس های اورجینال Cisco Smart را با قیمت کاملا رقابتی دارا می باشد، جهت تهیه لایسنس های Smart محصولات سیسکو با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

قسمت اصلی این تغییر ، ارائه  محصولات با قابلیت Smart License و Smart Account می باشد که این امر خرید ساده تر و مدیریت نرم افزار را ارائه می دهند.

 Cisco Smart Licensing چیست ؟

Smart Licensing یک مدل انعطاف پذیر ارائه لایسنس می باشد که نحوه فعال سازی و مدیریت لایسنس ها را در سازمان ساده می کند. مدل Smart License، تهیه ، استقرار و مدیریت لایسنس نرم افزار های  سیسکو را برای شما آسانتر می کند. برای استفاده از Smart Licnese ، شما می بایست در ابتدا باید Smart Account ایجاد کنید.

 Cisco Smart Account چیست ؟

Smart Account یک مخزن و منبع مرکزی است که می توانید تمامی لایسنس ها را در کل سازمان مشاهده ، ذخیره و مدیریت کنید. و به طور جامع می توانید از طریق Smart Account خود به مجوزهای نرم افزار ، سخت افزار وSubscription های خود دسترسی پیدا کنید. برای دسترسی و مدیریت تجهیزات به اصطلاح Smart License Enabled می بایستی دارای Smart Account باشید.

مزایای استفاده از Smart Account چیست؟

Smart Account یک روش ساده ، متمرکز و سازمان یافته را به منظور مدیریت لایسنس می باشد. بااستفاده از Smart Account می توان یک دید کامل و جامع نسبت به کلیه لایسنس های تجهیزات سیسکو در شبکه پیدا نمود. زمانی که از Smart Account به همراه Smart License استفاده می شود می توان از مزایای زیر استفاده نمود:

  • دید بالادرنگ: شما می توانید تمام لایسنس های نرم افزاری ، حق امتیاز و کاربران را در سراسر سازمان مشاهده کنید
  • مدیریت مرکزی: یک نقطه مدیریت مرکزی به کاربران مجاز امکان استفاده از لایسنس ها و انتقال لایسنس ها را از طریق شبکه، و در صورت لزوم به وجود می آورد.
  • مقرون به صرفه: هزینه های مدیریت لایسنس ها را با کاهش سربار ، مدیریت بهتر و برنامه ریزی کارآمدتر کاهش می دهد.
  • سازماندهی: با استفاده از اکانت های مجازی ( Virtual Accounts) ، میزان انعطاف پذیری برای سازماندهی لایسنس ها بر اساس دپارتمان ، نوع تجهیزات ، محدوده جغرافیایی یا سایر موارد تعیین شده به میزان قابل توجهی افزایش می باید.

شیوه کار Smart Licensing به چه شکلی می باشد؟

به جای استفاده از PAK (Product Authorization Code) ، Smart Account مجموعه ای از لایسنس های نرم افزاری را در یک Smart Account تعریف شده از طرف مشتری ایجاد می کنند که می تواند در سراسر شرکت و سازمان مورد استفاده قرار گیرند. محصولات دارایی ویژگی Smart Licensing  پس از پیکر بندی و فعال سازی با یک Token ، فعال می گردند و نیاز به مراجعه به وب سایت سیسکو و ثبت محصولات به صورت جداگانه با PAK های جداگانه را برطرف می کنند.

تفاوت شیوه Smart Licensing با روش سنتی مبتنی بر PAK در چیست ؟!

در جدول زیر تفاوت های مابین Smart Licensing با روش سنتی مبتنی بر PAK ذکر شده است.

لایسنس های Smart لایسنس های مبتنی بر اساس PAK
دید کامل– شما نمای کاملی از دارایی های نرم افزار خود دارید. لایسنس ها و استفاده از تجهیزات به راحتی از یک رابط واحد مدیریت می شود.

رجیستر نمودن ساده – برای فعال سازی قابلیت های یکی دستگاه به PAK نیاز نمی باشد و براحتی می توان لایسنس های موردنیاز را فعال نمود.

لایسنس مختص به هر سازمان –

انعطاف پذیری این مدل، استفاده از لایسنس ها را ما بین دستگاه ها امکان پذیر می نماید.

مجوزها را می توان در هر گروه بندی که توسط شرکت شما تعیین شده است ، در دستگاه های قابل استفاده تجمیع و به طرق گوناگون اعمال کرد

دید محدود– شما نمی دانید که چه چیزی متعلق به شماست. برای مشاهده اطلاعات در مورد دارایی های نرم افزار خود باید به پورتال ها و ابزارهای مختلف سیسکو دسترسی داشته باشید.

احتیاج به رجیستر PAKشما باید هر دستگاه را به صورت دستی ثبت کنید. هر لایسنس برای یک دستگاه می باشد.

لایسنس مختص به هر دستگاه – هر لایسنس مربوط به یک دستگاه مشخصی می باشد(همچنین به آن روش Node-Locking گفته می شود)