راهکارهایی برای افزایش امنیت اینترنت اشیا
ژانویه 6, 2021
راه حل امنیتی ایمیل سیسکو (Cisco Email Security)
ژانویه 10, 2021

اهمیت امنیت ایمیل ها

امنیت ایمیل ها مانند بسیاری از اشکال دیگر امنیت شبکه تنها بخشی از یک ساختار کامل امنیت سایبری است. با این حال بسیاری از سازمان ها اهمیت امنیت ایمیل را فراموش می کنند. برای خرید لایسنس سیسکو میتوانید به قسمت محصولات سایت ما مراجعه فرمایید.

محافظت از ایمیل به دلیل تهدیدات سایبری مانند حملات اجتماعی که سازمان ها را از طریق ایمیل و سایر کانال های ارتباطی هدف قرار می دهد بسیار مهم است. به عنوان مثال ایمیل های فیشینگ ممکن است کاربران را فریب دهد تا از اطلاعات حساس دست بکشند و فاکتورهای جعلی را تأیید کنند یا بدافزارهایی را که می توانند شبکه شما را آلوده کنند بارگیری کنند.

با به خطر انداختن حساب ایمیل یک شخص مهاجمان می توانند ایمیل های فیشینگ را به تمام مخاطبین آن شخص ارسال کنند و به عنوان صاحب حساب ایمیل ربوده شده برای جلب اعتماد و گسترش حمله خود از آن استفاده کنند. اگر حساب ایمیل اشتباه غصب شده باشد یا اگر گیرنده اشتباهی فریب خورده باشد می تواند باعث نقض داده شود که می تواند هزینه های بسیاری را به همراه داشته باشد.

بسیاری از تهدیدات امنیتی که باعث به خطر افتادن حساب های ایمیل یک سازمان یا کاربران ایمیل می شوند می توانند به راحتی با استفاده از محافظت اولیه ایمیل خنثی شوند. بنابراین استفاده از برخی اقدامات امنیتی ایمیل مهم است.

تهدیدات اصلی امنیت ایمیل

برای محافظت بهتر در برابر تهدیدات امنیتی ایمیل مهم است که بدانید بزرگترین تهدیدات چیست. در اینجا لیستی کوتاه از رایج ترین یا خطرناک ترین تهدیدات امنیت ایمیل وجود دارد:

حملات فیشینگ

آیا می دانید هر روز حداقل 3.4 میلیارد ایمیل جعلی به عنوان بخشی از کلاهبرداری فیشینگ ارسال می شود؟ این یک آمار بسیار مهم است که باید به آن توجه کنید. از این بدتر حملات فیشینگ به طور فزاینده ای پیچیده تر می شوند که منجر به انواع جدیدی از حملات می شود.

حملات فیشینگ Spear

این نام برای زیر مجموعه خاصی از حملات فیشینگ است که بسیار شخصی سازی شده و برای یک فرد یا سازمان خاص هدف گذاری شده است. این تلاش های فیشینگ نیزه اغلب از لحن و سبک ارتباطات رسمی یک سازمان تقلید می کند و سربرگ و آرم سازمان را در خود جای می دهد و از یک دامنه ایمیل مشابه دامنه مورد استفاده سازمان استفاده می کند. این حملات اجتماعی یک تهدید بزرگ است زیرا می تواند حتی افراد باتجربه و آگاه را به اشتباه فریب دهد.

رمزهای عبور ضعیف ایمیل

یکی از راه هایی که ممکن است برخی از مهاجمان برای ربودن حساب های ایمیل تلاش کنند حدس زدن رمز ورود حساب است. حساب هایی که رمزهای عبور ضعیف یا آسان برای حدس زدن هستند می توانند بدون اطلاع کاربر ربوده شوند و  سپس برای ارسال ایمیل های فیشینگ از آدرس قانونی شرکت استفاده کنند. حدود 80٪ از حملات ما به دلیل ضعف گذرواژه ها و اعتبارنامه است. از آنجا که سازمان ها بر این اساس روی مدیران رمز عبور سرمایه گذاری می کنند واضح است که همچنان بزرگترین مسئله آن ها موضع ضعیف تر است.

پیوندها و پیوست های بارگیری مخرب

بسیاری از ایمیل های حمله فیشینگ شامل پیوندها یا پیوست هایی هستند که با بدافزار تهیه می شوند. تأثیرات خاص این بدافزار بسته به نوع بدافزار بارگیری شده متفاوت است. به عنوان مثال باج افزار تمام داده های موجود در درایو رایانه آسیب دیده (درایوهای هر رایانه یا پایگاه داده موجود در شبکه) را رمزگذاری می کند و سپس در ازای کلید رمزگذاری پرداختی (یعنی باج) درخواست می کند. در همین حال سایر برنامه های مخرب ممکن است به سادگی بر روی دستگاه آلوده قرار بگیرند و منفعلانه اطلاعات (مانند اعتبار ورود به سیستم یا داده های مالی) را جمع آوری کنند سپس این داده ها را به یک سرور خارج از سایت منتقل می کنند تا مجرم سایبری بعداً جمع آوری کند.

اینها تنها چند مورد از بزرگترین تهدیدهای امنیت ایمیل است.

یکی از مشکلات امنیت ایمیل این است که بسیاری از سازمان ها تصور می کنند محافظت از ایمیل اصلی که با یک سرویس گیرنده ایمیل مشخص همراه است کافی است. در حالی که ارائه دهندگان خدمات ایمیل سعی در محافظت از کاربران خود در برابر طرح های فیشینگ و سایر حملات اجتماعی دارند که به مشتریان ایمیل آنها نفوذ می کند مهاجمان باهوش این اقدامات امنیتی را مطالعه می کنند و راه های مختلفی را برای خود پیدا می کنند.