مشاوره و فروش لایسنس تمامی محصولات ManageEngine
جولای 6, 2021
VMware vSphere
جولای 19, 2021

مایکروسافت Hyper-V

سرویس مجازی سازی Hyper-V

Microsoft Hyper-V

امروزه مجازی سازی در سطوح گوناگونی در تمامی شبکه ها رخنه کرده است، مزایای این سرویس در حدی می باشد که استفاده از آن در هر اندازه ای که سازمان شما باید کاملا قابل دفاع برای راه اندازی می باشد و در سطح بسیار بالایی سربار مدیریتی (Administrative Overhead) را کم می کند و در بخش هزینه ها به شدت به مجموعه و سازمان شما کمک می نماید.

از این رو شرکت های گونا گونی در این حوزه مشغول به کار می باشند که می توان از میان آنها به شرکت مایکروسافت (Microsoft)، کمپانی VMware و همچنین شرکت Citrix اشاره کرد.

ما به شما افتخار میکنیم

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکارهای Hyper-V را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

هم اکنون با ما تماس بگیرید

Microsoft Hyper-V

شرکت مایکروسافت با ارائه Windows Server 2016 بار دیگر در رقابت بین سیستم های مجازی (Hypervisorها) آتشی براه انداخت، سرویس هایپر وی (Hyper-V) که در Windows Server 2016 به نسخه پنج رسیده، دیگر یک سیستم به بلوغ رسیده می باشد که با ارئه خدمات بی نظر خود توجه بسیاری از مدیران شبکه ای و سازمانها را به خود جلب نموده، امکاناتی نظیر پستیبانی از Container با استفاده از Docker و همچنین ارائه نسل جدید از سرورهای مایکروسافت تحت عنوان Windows Nano Server جز مواردی به شمار می آید که امنیت و پایداری و کارایی بسیار بسیار بالایی را به این محصول مجازی سازی می دهد، بر روی تمامی این قابلیت های عالی رایگان بودن این سرویس را نیز اضافه کنید! بدیهی است که خیلی از قابلیت های Microsoft Hyper-V را می بایست با پرداخت هزینه در دیگر سرویس های مجازی سازی همانند VMware VSphere و Citrix Xen Server بدست آورید.


از لحاظ میزان پشتیبانی سخت افزار در مجازی سازی Hyper-V، این محصول بسیار قوی عمل کرده و توانایی بالایی را ارئه می دهد، در جدول زیر حداکثر میزان پشتیبانی در Hyper-V نمایش داده شده است.

امکانات مدیریتی نظیر Clustering و High Availability به بهترین شکل در مایکروسافت Hyper-V 2016 پشتیبانی می شود، در ادامه به مهمترین قابلیت های این محصول اشاره شده است.

 • HA or High Availability Clustering با استفاده ازاین قابلیت تضمین می شود تا در صورت بروز هر گونه اختلالی که منجر به خارج شدن Hyper-V Server از شبکه گردد، ماشین های مجازی بصورت اتوماتیک بر روی یک سرور دیگر (موجود در Failover Cluster) بالا بیاید و به ادامه کار خود مشغول گردد.
 • Hyper-V Dynamic Optimization با استفاده از این قابلیت امکان جابجایی اتوماتیک VMها بر روی Hyper-V Server مهیا می شود تا سیستم بهترین راندمان کاری را در بخش های CPU, RAM, Disk, Network بر روی سروهای مجازی برای VMها مهیا نماید (این قابلیت همانند سرویس Distributed Resource Scheduler DRS در VMware می باشد).
 • Hyper-V Power Optimization با استفاده از این قابلیت امکان پایش Hyper-V Serverها در جهت مدیریت انرژی برق مهیا می گردد، در واقع در صورتی که یک Server دارای Work Load بالایی نباشد ماشین های مجازی آن به یک Server دیگر منتقل می گردد و سخت افزار Server در حالت Sleep قرار می گیرد تا از مصرف برق جلوگیری شود و در صورت نیاز بصورت اتوماتیک سرور Wake Up می شود و به چرخه کاری خود ادامه می دهد (این قابلیت همانند سرویس Distributed Power Management DPM در VMware می باشد).
 • Live Migration این قابلیت امکان جابجای کردن یک ماشین مجازی روشن را از روی یک Hyper-V Host بر روی یک Host روشن دیگر می دهد.

لازم به ذکر می باشد که در Hyper-V برای Storage Migration نیازی به SAN Storage نمی باشد و Hyper-V از قابلیت Share-nothing live migration پشتیبانی می کند.

 • Storage Migration در این قابلیت امکان جابجایی دیسک مجازی یک VM از روی یک LUN برو روی یک LUN دیگر در همان Enclosure و یا یک SAN Enclosure دیگر را مهیا می کند، در شرایطی که ماشین مجازی روشن است،
 • VM Replication این قابلیت امکان ایجاد یک نسخه المثنی از ماشین مجازی در یک سایت فیزیکی دیگر را مهیا می نماید تا در صورت بروز اختلالات کلی در سطح مرکز داده ماشین مجازی در جای دیگری بتواند ادامه به کار دهد.
 • پشتیبانی کامل از سیستم عامل Linux و Free BSD و صدرصد Windows Server/Client
 • پشتیبانی از سویچ مجازی Cisco Nexus 1000v

پشتیبانی از Network/Disk QOS بسیاری از سازمان ها و Service Provider ها، دارای (Service-Level Agreement (SLA می باشند. با استفاده از قابلیت کلیدی Network QoS، این امکان ایجاد می گردد تا Minimum Bandwidth برای یک ماشین مجازی تخصیص یابد. تضمین حداقل پهنای باند برای سرویس های حیاتی در سازمان ها و سرویس های مختلف در سرویس دهندگان، قابلیتی بسیار قابل توجه به شمار می آید. علاوه بر آن، امکان تعریف Maximum Bandwidth برای ماشین های مجازی سبب می گردد تا سرویس هایی که ترافیک بالایی ایجاد می کنند، دارای سهم محدودی از کل ترافیک میزبان مجازی باشند. علاوه بر امکان تعریف Minimum Bandwidth امکان تعریف Relative Minimum Bandwidth و تخصیص وزن به ماشین های مجازی جهت پهنای باند نیز وجود دارد.

علاوه بر قابلیت Quality of Service برای Network، این قابلیت برای Storage نیز وجود دارد. در محیط های multitenant امکان مدیریت IOPS برای Storage های مجازی وجود دارد. یکی از مثال های کاربرد Storage QoS، وجود Database سرور های با تراکنش بالا می باشد.

 • پشتیبانی از Bit locker جهت رمزنگاری دیسک مجازی VMها در سطج Guest OS
 • پشتیبانی از EFI به جای BIOS در ماشین های مجازی نسل ۲
 • بالا بردن سطح امنیت ماشین های مجازی با استفاده از سرویس Host Guardian در Windows Server 2016 ، در واقع با استفاده از این سرویس می توانیم ماشین های مجازی را به گونه ای دارای یک لایه محافظتی با نام VM Shielded نماییم تا فقط امکان روشن شدن بر روی Hostهای Trusted شده ما را داشته باشند.

موارد ذکر شده در لیست بالا بخشی از توانایی Hyper-V 2016 می باشد، جهت آشنایی بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید تا بهترین راهکار مجازی سازی سازمانی را در اختیار شما قرار دهند.