ساختن Virtual LAN در سوییچ های مجازی (VLAN)
ژوئن 10, 2017
آشنایی اولیه نحوه ی اتصال به دستگاههای سیسکو (Cisco)
ژوئن 11, 2017

راه اندازی تل نت Telnetبر روی روترهای سیسکو

موارد لازم جهت ارتباط  Telnet‌در Router :

1) یک IP که روی دستگاه لایه 3 که بتوانیم آن را Ping کنیم.

2) وجود Login یا Login Local در Line vty که به درستی Set‌ شده باشد.

3) باید حتماً از User Mode‌ به Privilege Mode پسورد ست کنیم، (بطور مثال برای تغییر IP Interface 0/1 دیگر لازم نیست روی Router برویم بلکه از طریق کامپیوتر خود داخل Command Prompt تایپ میکنیم : Telnet  <IP Default Gateway>  کهاز ما User Name و Password می خواهد )

برای درک بهتر سناریو زیر را انجام می دهیم به طوری که کامپیوتری که دارای IP : 10.0.0.2  است بتواند 10.0.0.1‌ را Ping کند و بعد بتواند به آن Telnet‌بزند.

 

 

ابتدا وارد محیط CLI می شویم و تنظیمات زیر را انجام می دهیم.

 

حال برای PC 0 هم ،IP:10.0.0.2  و IP Default Gateway را Set می کنیم.

بعد وارد Command Prompt آن  PC می شویم و  IP Router را  Ping  می کنیم ، اگر ارتباط برقرار بود Telnet می زنیم :

بطور مثال اگر ما یک Router‌ در فرانسه داشته باشیم  و خودمان در ایران باشیم، یک کامپیوتر که بین کامپیوتر ما با Router اینترنت قرار داشته باشد که یک سری IP های Public اینترنتی در آن قرار دارد و ما وظیفه  داریم که آن Router را Config کنیم  باید چکار کنیم؟

 

از راه هایی که به ذهن می رسد این است که یک بلیط بگیریم به مقصد پاریس که بخواهیم Router را Config کنیم! دیگر اینکه یک کابل کنسول بسازیم از کامپیوتر خودمان تا پاریس که این راه حل هم منطقی نیست، بهترین راه حال استفاده از Telnet است.

در اینجا ما باید یک IP Public بر روی Router داشته باشیم و یک IP Public برای کامپیوتر خودمان که بتوانیم روی این IP ، NAT شویم و به اینترنت برویم، بر روی Router غیر از Line Console ، Line دیگری وجود دارد به نام Line vty از صفر تا 15 Session همزمان می توانند به آن وصل شوند ولی در IOS ، by Default ، 0-4 تا باز است و ما از همین 5 تا Line که برایمان باز است استفاده می کنیم.

نویسنده:مهندس یاشار رجایی

برگرفته از وب سایت تخصصی ادمین پرو   https://www.adminpro.ir

لینک مستقیم مقاله   https://goo.gl/c5jYgs