آشنایی با سرویس مایکروسافت تیمز Microsoft Teams
اکتبر 25, 2017
استفاده از تکنولوژی Nvidia Grid برای دسکتاپ مجازی
نوامبر 1, 2017

راهکار دسکتاپ مجازی Virtual Desktop Infrastracture

راهکار دسکتاپ مجازی Virtual Desktop Infrastracture :

مجازي‌ سازي را استفاده بهينه از منابع كامپيوتر تعريف مي‌كنند.به اين ترتيب كه يك كامپيوتر وجود دارد كه بر روي آن يك نرم‌افزار خاص بر روي يك سيستم عامل خاص كه سيستم عامل ميزبان ناميده‌ مي‌شود نصب مي‌شود و بر روي اين نرم‌افزار خاص سيستم عامل‌ هاي مهمان نصب مي‌شوند و سيستم عامل ميزبان منابع خود را بين سيستم‌ عامل‌ هاي مهمان تقسيم مي‌كند. هدف جداسازي لايه سخت‌افزار از سيستم عامل است تا از اين طريق بتوان يك سيستم عامل را به راحتي بر روي سخت‌افزار‌هاي مختلف اجرا كرد و بلعكس بر روي يك سخت‌افزار بتوان سيستم عامل‌هاي مختلف را اجرا كرد.

راه کار مجازی سازی Desktop

قطعاً مجازی سازی انقلابی در حوزه شبکه و فناوری اطلاعات بود و مجازی سازی Desktop و نرم‌افزار را می‌توان نتیجه این تغییر گسترده در زیرساخت IT سازمان‌ها تلقی کرد. با افزوده شدن مجازی‌سازی Desktop و مجازی‌سازی نرم‌افزار علاوه بر مجازی‌سازی سرورها (Server Virtualization) در سازمان‌های بزرگ و Enterprise بسیاری از مشکلات سازمان‌ها برطرف گردید. سازمان‌ها توانستند با بهره‌گیری از مجازی‌سازی Desktop و مجازی سازی نرم‌افزار (App Virtualization) برای کاربرانی که از راه دور به فعالیت خود در سازمان ادامه می‌دادند و یا در اصطلاح دورکاری می‌کردند بستری ارزان‌ قیمت و امن را ایجاد کنند، تا این کاربران بتوانند به نرم‌افزارها و همچنین میزکاری (Desktop) و یا هر داده دیگری که موردنیاز خود می دانستند دسترسی پیدا کنند. در سازمان‌ها نیز با داشتن شبکه‌ای قوی سازمان‌ها به‌جای استفاده از چندین PC برای هر کاربر با به‌کارگیری مجازی‌سازی Desktop از انواع مجازی‌سازی اقدام به ارائه Desktop کاربران از یک منبع متمرکز کردند. در این حالت بود که کاربران توانستند با استفاده از دستگاه‌های ارزان‌قیمت چون Thin Client ها اقدام به اجرای فعالیت‌های خود کنند. بی شک با ورود مجازی‌سازی Desktop و مجازی‌سازی نرم‌افزار وابستگی به نوع دستگاه‌های مورداستفاده توسط کاربران برای اتصال به زیرساخت های مجازی سازی شده و همچنین اهمیت محل استفاده از این دستگاه ها در سازمان‌ از بین رفت. در نتیجه کاربران توانستند با استفاده از تکنولوژی‌های مجازی‌سازی از هرکجا و با هر دستگاهی به Desktop و یا نرم‌افزار خود دسترسی داشته باشند. با توجه به اهمیت فناوری مجازی سازی Desktop و نرم افزار شرکت های بزرگ تولید کننده نرم افزار چون VMware، مایکروسافت و سیتریکس در این زمینه فعالیت کردند.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکارهای دسکتاپ مجازی را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

 

راه‌کار مجازی‌سازی Desktop غول نرم‌افزاری دنیا، VMware

کمپانی VMware پیشرو در حوزه مجازی سازی است. بی شک VMware اولین کمپانی بود که مجازی سازی و انواع مجازی سازی را به صورت گسترده بین کاربران گسترش داد. Horizon 7 پلتفرم پیشرو در حوزه مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار می‌باشد که توسط غول مجازی سازی، VMware برای استفاده گسترده در سازمان ها ارائه شده است. راه‌کار VMware Horizon دسترسی به‌تمامی Desktop های مجازی، نرم‌افزارها و سرویس‌های آنلاین را از یک محیط کاری کاملاً متمرکز برای کاربران فراهم می‌کند. با استفاده از راه‌کار مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار VMware Horizon، مدیران سازمان‌ها می‌توانند از ویژگی‌ها و قابلیت‌های مجازی سازی Desktop و مجازی سازی نرم‌افزار در زیرساخت شبکه سازمان خود بهره‌مند شوند. مطمئناً VMware Horizon هر آنچه شما برای پیاده‌سازی یک زیرساخت قدرتمند مجازی‌سازی Desktop، مجازی سازی نرم‌افزار و یا ترکیبی از این دو نوع مجازی سازی نیاز دارید را با استفاده از یک پلتفرم برای شما فراهم می‌کند.

سازمان ها و شرکت ها، بسته به نیاز خود از مجازی سازی Desktop استفاده می کنند. یعنی در صورتی که بخواهند برای کاربران نرم‌افزارها را منتشر کرده و یا در صورت نیاز Desktop های مجازی را برای کاربران منتشر خواهند کرد. در اینجا باید گفت که در نسخه های قبلی پلتفرم های مجازی سازی Desktop، شرکت های ارائه کننده برای مجازی سازی نرم‌افزار یک نسخه کاملاً جدا برای پیاده‌سازی در سازمان ها ارائه می‌کردند، اما در نسخه های جدید ارائه Desktop، نرم‌افزار و برنامه از یک نرم‌افزار واحد صورت می‌گیرد. باز با این حال اسامی مختلفی بر روی آن می‌گذارند به دو نمونه از این مثال ها می‌پردازیم: کمپانی سیتریکس در نسخه های اولیه از نرم‌افزار XenApp برای انتشار نرم‌افزارها استفاده می‌کرد. سیتریکس در آن زمان برای ارائه Desktop های مجازی از XenDesktop استفاده می‌کرد. سیتریکس در نسخه های جدید خود این دو قابلیت را به طور کامل با هم تجمیع کرد. اما هنوز بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات این دو را دو محصول کاملاً جدا از کمپانی سیتریکس تلقی می کنند. در صورتی که اکنون تنها تفاوت فقط در لایسنس ها می‌باشند. نمونه دیگری چون کمپانی سیتریکس کمپانی VMware می‌باشد. هنگام استفاده از Horizon به‌عنوان راه کاری برای ارائه نرم‌افزارهای مجازی به کاربران آن را Horizon App می نامند و هنگام ارائه Desktop های مجازی آن را Horizon 7. باید خاطر نشان کرد که چه راه کار کمپانی سیتریکس و چه راه کار کمپانی VMware هر دو در نسخه های جدید از یک زیرساخت استفاده می کنند تا بتوانند به طور کامل انعطاف پذیری در ارائه نرم‌افزار و Desktop مجازی داشته باشند. این انعطاف پذیری در ارائه نرم‌افزار و یا میز کار (Desktop) مجازی به مدیران سازمان ها کمک می‌کند که در کمترین زمان ممکن به نیازهای کاربران خود پاسخ دهند.

مزایای استفاده از راه‌کار مجازی‌سازی Desktop

یک فضای کاری در VMware Horizon

با استفاده از VMware Horizon کاربران در سازمان‌ها قادر خواهند بود تا به‌راحتی به دسکتاپ مجازی (Virtual Desktop) و همچنین نرم‌افزارهای منتشرشده (شامل نرم‌افزارهای RDS و همچنین سیتریکس XenAPP) خود از طریق یک فضای کاری دسترسی پیدا کنند. این امر سردرگمی و پیچیدگی را به طور کامل از بین برده و یک محیط کاری متمرکز را برای کاربران به ارمغان می آورد.

انتشار Desktop و نرم‌افزارها توسط یک پلتفرم

انتقال Desktop توسط یک فضای کاری امن و دیجیتال که می‌تواند در لحظه اتفاق افتد، تأمین Desktop مجازی و یا Remote و نرم‌افزارها به‌وسیله یک پلتفرم مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار بسیار قوی، به‌منظور ساده‌سازی مدیریت و همچنین راحتی کاربران نهایی که از این زیرساخت‌ها استفاده می‌کنند، VMware Horizon را پلتفرم پیشرو در مجازی سازی Desktop و مجازی سازی نرم افزار کرده است.

مدیریت ساده Desktop ها و نرم‌افزارهای مجازی با VMware Horizon

با استفاده از VMware Horizon شما به یک راه‌کار مدرن مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار دست‌یافته‌اید. با استفاده از این معماری مدرن شما می‌توانید به‌راحتی و در چند ثانیه اقدام به ارائه Desktop ها به کاربران کرده تا در Storage و همچنین هزینه‌های عملیاتی کاهش ایجاد کرد.

پشتیبانی از تجربه کاربریUser Experience

مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار با استفاده از VMware Horizon تجربه کاری بسیار قوی را برای تمامی انواع کاربران بین تمامی دستگاه‌ها، در هر مکانی با هر ارتباطی فراهم خواهد کرد. VMware Horizon با استفاده از تکنولوژی های گرافیکی چون NVIDIA grid به راحتی این تجربه کاری فوق العاده را در اختیار کاربرانی که از این پلتفرم مجازی سازی استفاده می کنند، قرار می دهد.

امنیت داده‌ها و ساده‌سازی Compliance با راه‌کار VMware Horizon

با استفاده از راه‌کار مجازی‌سازی Desktop و نرم‌افزار VMware Horizon، کنترل، گسترش و همچنین محافظت منابع محاسباتی کاربران با استفاده از سیاست‌هایی که به‌طور کامل و پویا با محیط محاسباتی کاربران منطبق می‌شوند فراهم خواهد شد. همچنین استفاده از شبکه مجازی (Virtual Networking) به‌منظور محافظت بسیار ساده و پویا از زیرساخت دیتاسنتر و Workload ها با استفاده از یکپارچه سازی Horizon و NSX به دست خواهد آمد.

Mirage و ThinAPP در VMware Horizon

VMware Mirage برای سازمان‌ها قابلیت مدیریت ایمیج دسکتاپ ها (desktop image management) را برای دسکتاپ های فیزیکی و همچنین دستگاه‌های POS در کل سازمان فراهم می‌کند.

با استفاده از Thin APP مهاجرت سیستم‌عامل‌ها بسیار ساده‌شده و همچنین اقدام به ایزوله کردن نرم‌افزارها کرده تا از مشکلات عدم انطباق نرم‌افزارها در بین پلتفرم‌های ویندوزی جلوگیری شود.

پشتیبانی کامل از ویندوز و لینوکس

با استفاده از راهکار مجازی‌سازی Desktop و مجازی‌سازی نرم‌افزار غول نرم‌افزاری دنیا، VMware شما به‌راحتی می‌توانید اقدام به ارائه Desktop ها و نرم‌افزارهای ویندوزی و لینوکسی در مقیاس‌های بزرگ سازمانی و Enterprise کرده و از چندین دیتاسنتر در یک‌زمان استفاده کنید.

دیتاسنترهای جدید SDDC و Horizon

طراحی Horizon 7 به‌گونه‌ای می‌باشد که به‌راحتی با VMware’s Software Defined Data Center یکپارچه می‌شود، این یکپارچگی شامل یکپارچه شدن کامل با vSphere, vSAN و همچنین NSX می‌باشد. با یکپارچه‌سازی Horizon 7  و دیگر محصولات VMware مدیران شبکه سازمان‌ می‌توانند یک راه‌کار جامع را پیاده‌سازی کنند و دیگر نیاز به پیاده‌سازی، آزمایش و پشتیبانی از زیرساخت‌های جدا و جدید مجازی‌سازی و شبکه از برند های دیگر برای سازمان بوجود نخواهد آمد.

مجازی سازی نرم افزار و File Sharing

مجازی سازی نرم افزار این امکان را برای کاربران به ارمغان آورد که از هرکجا و با هر دستگاهی قادر شوند به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنند. در سناریوهایی که میز کار (Desktop) در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و یا به‌اصطلاح مجازی سازی دسکتاپ پیاده سازی می‌شود، کاربران علاوه بر نرم افزارها به داده‌های خود که Share شده‌اند نیز دسترسی پیدا می‌کنند. واژه مجازی سازی نرم افزار ممکن است سازمان‌ها را سردرگم کرده و فکر کنند، با پیاده سازی مجازی سازی نرم افزار کاربران دیگر قادر به دسترسی به داده‌های به اشتراک گذاشته‌شده خود نیستند. باید خاطرنشان کرد با استفاده از راه‌کار مجازی سازی Desktop غول مجازی سازی دنیا، VMware Horizon شما می‌توانید فایل‌های اشتراک گذاشته‌شده را برای کاربران منتشر کرده تا آن‌ها به‌راحتی به‌تمامی اطلاعات و داده‌های خود در هر جا و هر دستگاهی دسترسی پیدا کنند. گسترده‌ترین سناریو نیز در این موردنیاز افراد به دسترسی به اسناد مهم خود در سازمان است. اسنادی با فرمت‌های PDF و Doc در میان این اسناد بسیار به چشم می‌خورند. با استفاده از VMware Horizon سازمان‌ها می‌توانند بدون هیچ‌گونه مشکلی اقدام به منتشر کردن فایل‌های به اشتراک گذاشته‌شده برای کاربران از طریق مجازی سازی نرم افزار کنند. بستر مجازی سازی نرم افزار امن، سریع، قابل‌گسترش و قابل‌اطمینان است.

مجازی سازی نرم افزار، نرم افزار های ایرانی و باج افزار

بی‌شک بسیاری از شرکت‌های بزرگ از اتوماسیون‌ها، نرم افزارهای مالی و دیگر محصولات شرکت‌های نرم افزاری ایرانی استفاده می‌کنند. این نرم افزارها بسیار کارآمد و سودمند می‌باشند. اما بسیاری از این نرم افزارها چون نرم افزارهای همکاران سیستم، شماران و پیشتاز مشکل بزرگی دارند که می‌تواند به‌راحتی برای سازمان‌ها خطرآفرین باشد. امسال سال باج افزار ها بود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروسازی و مالی موردحمله باج افزارها قرار گرفتند. در ایران نیز بسیاری از سازمان‌ها به باج افزار آلوده‌شده و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به داده‌های این سازمان‌ها وارد آمد. یکی از راه‌هایی که باج افزار در شبکه سازمان منتشرشده و سیستم‌ها را آلوده می‌کند استفاده از فایل‌های Share شده است. مشکل نرم افزارهای ایرانی که زیاد هم در سازمان‌ها استفاده می‌شوند طریقه نصب و ارائه آن‌ها است. تمامی این نرم افزار ها نیاز به‌پیش‌نیازهای کمی مانند .net و… دارند و پس از نصب این پیش‌نیازها بر روی سیستم تنها کاری که مدیران شبکه سازمان انجام می‌دهند، ایجاد یک Shortcut برای این نرم افزارها در سیستم کاربران است. به‌محض آلوده شدن یکی از سیستم‌ها، که دارای Shortcut نرم افزارهای ایرانی است، باج افزار از این Shortcut استفاده کرده و سرور اصلی را آلوده می‌کند. با آلوده شدن سرور اصلی دیگر کاربران و همچنین دیگر سرورهای موجود در دیتاسنتر نیز دچار این آلودگی خواهند شد.

با استفاده از مجازی سازی نرم افزار سازمان‌ها می‌توانند با خیالی راحت اقدام به انتشار نرم افزارهای ایرانی کنند. با توجه به اینکه از تکنولوژی‌های مجازی سازی دسکتاپ برای انتشار نرم افزارهای ایرانی استفاده‌شده است دیگر Shortcut این نرم افزارها در سیستم کاربران قرار نگرفته و در صورت آلوده شدن سیستم کاربر، دیگر سرور اصلی و دیگر سیستم‌ها به باج افزار آلوده نخواهند شد. این شیوه می‌تواند این راه انتشار باج افزار را به‌طورکلی کور کند. اما بااین‌حال متأسفانه باید گفت که این تنها یکی از آسیب‌پذیری‌های سازمان‌ها و شرکت‌ها در مقابل با باج افزار ها است. و در صورت حمله باج افزار عملاً سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی دفاعی در برابر این حملات ندارند. این در شرایطی است که تنها راه مقابله با باج افزار پیشگیری است.

سال‌ها قبل Desktop Virtualization برای سازمان‌ها یک رویا محسوب می‌شد پس از چند سال این راه‌کار تبدیل به چالشی برای سازمان‌ها شد و امروزه Desktop Virtualization یک حقیقت است و روزبه‌روز به تعداد سازمان‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند افزوده می‌شود. فناوری Desktop Virtialization  روزبه‌روز در حال پیشرفت می‌باشد و از راه‌کارهای نو جدیدی استفاده می‌کند. گروه چشم‌انداز نو مفتخر است تا سازمان‌ها را با داشتن کارشناسان مجرب در حوزه مجازی‌سازی دسکتاپ از مرحله مشاوره تا مرحله اجرا و پشتیبانی همراهی کند. استفاده از فناوری مجازی‌سازی دسکتاپ دو سر برد می‌باشد، بهترین راه‌کار در مقابله با هزینه کمتر.

مزایای راه‌کار مجازی‌سازی Desktop،Horizon در یک نگاه

مدیریت متمرکز تمام کاربران

استفاده از vSAN در معماری Horizon

سیاست‌های هوشمند (Smart Policies)

کاهش هزینه‌های سازمان به میزان قابل‌توجهی

فراهم کردن سیستم کاربران جدید در چند دقیقه

متکی نبودن به پلتفرم استفاده‌شده توسط کاربران

Mirage و ThinAPP در VMware Horizon

استفاده کاربران از دستگاه‌های شخصی خود چون تبلت ها

عملکرد فوق‌العاده تجربه کاربری در VMware Horizon

استفاده کاربران از App,Desktop, Data از هر نقطه‌ای

پشتیبانی از اپلیکیشن های قدیمی که با سیستم‌عامل‌های جدید سازگار نیستند

افزایش امنیت به دلیل متمرکز بودن APP,Desktop, Data در یک Data Center