سیسکو, Other

لایسنس سیسکو و اهمیت آن

درباره لایسنس سیسکو
5/5 - (1 امتیاز)

لایسنس سیسکو یکی از محصولاتی است که هم اکنون در سایت پایه ریزان فناوری هوشمند موجود می باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی از آن را به شما بدهیم و در صورت نیاز به مشاوره و خرید هر کدام از تجهیزات سیسکو، تیم متخصص پایه ریزان آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد.

با یک نگاه کلی متوجه می شویم که تمامی شرکت های حوزه کامپیوتر و شبکه، برای فعال کردن محصولات خود مجوزهایی را قرار داده اند که بدون آن ها فعالسازی امکان پذیر نیست. اگر خیلی ساده بخواهیم این مطلب را توضیح دهیم همانگونه که برای استفاده از ویندوز به فعالسازی نیاز داریم برای استفاده از تجهیزات شبکه سیسکو هم باید مجوز لازم را داشته باشیم که هم اکنون به این مجوزها لایسنس گفته می شود.

پس اگر قصد استفاده از تجهیزات شبکه سیسکو دارید باید حتما از لایسنس های ارائه شده توسط کمپانی مربوطه استفاده کنید در غیر این صورت هیچکدام از تجهیزات شبکه فعال نخواهند شد. شرکت پایه ریزان دقیقا این مسیر را کوتاه کرده است و شما می توانید به جای مراجعه به کمپانی اصلی و خرید دلاری، هم اکنون لایسنس سیسکو مورد نیاز خود را با ارز داخلی و با قیمت واقعی و منصفانه خریداری کنید.

لایسنس سیسکو چیست؟

لایسنس سیسکو یک سیستم مدیریت سیستم مجوزدهی در فضای ابری است و تمامی لایسنس‌های نرم افزار را در محصولات Cisco smart licensing را خریداری و مدیریت می‌کند.

سیستم این امکان را به مشتریان خود می‌دهد تا مجوزهای نرم افزار سیسکو را پیگیری و تمدید کند. در این بخش همچنین اطلاعات مرتبط با مالکیت و استفاده از لایسنس را از طریق یک رابط کاربری ارائه خواهد شد.

لایسنس cisco این امکان را به شما می دهد تا از محصولات و خدمات نرم افزار سیسکو به سادگی استفاده کنید

اطلاعات درباره لایسنس سیسکو

لایسنس سیسکو چگونه به وجود آمده است؟ اولین قدم باید علت و چگونگی به وجود آمدن لایسنس سیسکو را بدانید ،سال‌ها سیسکو برای مجوز دادن به سیستم عامل‌ها، نرم افزارها و حتی برخی از ویژگی های مجهز به سخت افزار شبکه، از کلیدهای فعال سازی محصول یا PAK که مخفف Product Activation Keys است استفاده می‌کرد.

درباره لایسنس سیسکو-پایه ریزان

این فرایند پیچیدگی‌های خود را داشت و مشتریان در مراحل خرید و نصب با چالش‌هایی روبرو بودند. مجوزهای PAK یا لایسنس کلاسیک سیسکو مختص یک دستگاه و یک سازمان بود.

اگر شرکتی تصمیم داشت تجهیزات قدیمی خود را به شخص ثالث بفروشد، این لایسنس‌ها قابل انتقال نبودند. هر دستگاه باید به صورت جداگانه ثبت می‌شد و فقط با یک کلید مجوز خاص (PAK) امکان باز کردن این قفل وجود داشت.

زمانی که این تجهیزات توسط یک فرد دیگر نصب میشد، مشخص نبود که کدام  اکانت سیسکو برای فعال‌سازی کدام لایسنس سیسکو استفاده شده است و واقعا چه تعدادی از لایسنس‌های تهیه شده فعلی در حال استفاده است.

همین امر باعث شد که اسمارت لایسنس روی کار بیاید. در سال 2018 ، سیسکو با معرفی اسمارت اکانت سیسکو، روند صدور لایسنس خود را تغییر داد و مجوزها را به یک پورتال مبتنی بر فضای ابری و POOL های اشتراک منتقل کرد که به شرکت امکان می‌دهد که در تمام سازمان ها، لایسنس‌های خود را به طور کامل مشاهده کند.

لایسنس‌های هوشمند سیسکو کنترل بیشتری به خریدهای مشتریان خود می‌دهد و می توانند اطلاعات خود را ببینند. تا زمانی که POOL دارای مجوزهای کافی باشد، مشتریان می‌توانند بدون تعامل با سیسکو این لایسنس‌ها را بین دستگاه ها راحت تر جابجا کنند.

نرم افزار اسمارت لایسنس یا Smart Licensing Software یک سیستم لایسنس دهی است که مشخص می‌کند شما چه چیزی خریده اید و از چه چیزی استفاده می‌کنید.

این سیستم از دو بخش  لایسنس منیجر  و Cisco IOS XE تشکیل شده که با استفاده از آن لایسنس‌ها را برای انواع نرم افزار و سخت افزار مدیریت خواهد کرد.

این نرم افزار بر روی روتر است و برای بررسی و انتشار لایسنس از APIهای لایسنس منیجر استفاده خواهد کرد.

این لایسنس در فضای ذخیره سازی روتر نگهداری می‌شود. در صورتی که با سیستم عامل های IOS-XE کار کرده باشید، احتمال اینکه لایسنس سیسکو را دیده باشید زیاد است.

اسمارت لایسنس ابزاری است که توسط شرکت سیسکو معرفی شده است. این نرم افزار، یک نرم افزار مدیریت لایسنس در IOS-XE است که در آن لایسنس ها مدیریت می‌شوند و سطح دسترسی، ویژگی های همراه آن لایسنس به دستگاه مشخص می‌شود.

اسمارت لایسنس سیسکو چیست؟

اسمارت لایسنس یک سیستم لایسنس دهی است که به صورت اتوماتیک و تحت فضای ابری انجام می‌شود. همین عمل لایسنس دهی دستی ممکن است به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشند. تاریخچه اسمارت لایسنس سیسکو بر می گردد به سال 2018 که با به روز رسانی خدمات خود به (Cisco Smart Licensing) به خوبی دیده شد و بعد از آن با رونمایی از سری جدید خدمات خود دوباره باعث جلب توجه شد. اسمارت لایسنس سیسکو ویژگی های بسیاری دارد که در تعیین محبوبیت آن نقش مهمی داشته است.

از مهم ترین ویژگی های اسمارت لایسنس می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

اگر نرم افزارها را در شبکه نصب کنید، خودش به طور اتوماتیک رجیستر می‌شوند. با استفاده از این سیستم نیازی نیست که لایسنس ها را بر روی هر دستگاهی نصب کنید، شما می‌توانید یک POOL از لایسنس ایجاد نمایید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

اسمارت لایسنس یک ابزاری به نام لایسنس سیسکو در اختیار شما می‌گذارد که توسط آن می‌توانید تمامی لایسنس های سیسکو را از یک وب سایت مرکزی مدیریت نمایید.

توسط این نرم افزار می‌توانید لیست لایسنس هایی که خریده اید و آنهایی را که در شبکه پیاده سازی کرده اید را ببینید. بعد از اینکه این داده ها را آنالیز کردید می‌توانید تصمیم به خرید لایسنس بگیرید.

حتما متوجه شده اید که تمام تلاش اسمارت لایسنس سیسکو ساده سازی فرایند سفارش گذاری، استقرار و مدیریت آن می باشد. توسط آن مدیریت لایسنس ها در هر سازمانی بسیار راحت تر و اصولی تر می شود.

مقایسه حالت سنتی لایسنس و حالت اسمارت آن

لایسنس سنتی باید به صورت دستی و کلاسیک تهیه و نصب شود، اما در اسمارت لایسنس دستگاه به صورت اتوماتیک لایسنس را از سیسکو دریافت خواهد کرد.

در نوع سنتی، زمانی که لایسنس خریداری می‌شود فقط بر روی یک دستگاه قابل نصب است، اما در اسمارت لایسنس، این لایسنس بر روی یک اکانت قرار می‌گیرد و به این ترتیب قابلیت انتقال بر روی دستگاه های مختلف را دارد. با این ویژگی فرقی نمی کند که شما در چه مکانی قرار دارید و یا این که از چه دستگاهی استفاده می کنید زیرا لایسنس خریداری شده توسط شما بر روی اکانت شما قرار داده می شود.

در نوع سنتی لایسنس ابزار مدیریتی برای مانیتورینگ و آمار لایسنس وجود نداشته اما در اسمارت لایسنس ابزاری در فضای ابری یا کلود برای ریپورت و مدیریت لایسنس ها وجود دارد.

نوع سنتی لایسنس دیدی محدود به مشتری می‌دهد به طوری که مشتری نمی‌داند چه چیزی دارد، اما در نوع اسمارت آن دید کاملی برای مشتری وجود دارد که نرم افزار، سرویس و تجهیزات در یک پرتال ساده قرار دارد.

در نوع سنتی سیسکو، لایسنس تنها به یک دستگاه اتصال پیدا می‌کند، اما در نوع اسمارت آن انعطاف در فعال سازی لایسنس وجود دارد و قابل انتقال بین دستگاه ها است.

در نوع سنتی سیسکو شما می‌توانید تنها از چیزی که بابت آن پول پرداخت کرده اید استفاده نمایید اما در نوع اسمارت آن می‌توانید نام کاربری و لایسنس را به تعداد مورد نیاز اضافه نمایید.

نحوه پیاده سازی اسمارت لایسنس سیسکو

ابتدا باید یک اکانت لایسنس سیسکو داشته باشید که ساخت آن سخت نیست و شما می‌توانید با استفاده از چند کلیک وارد اسمارت اکانت خود شوید. بعد از اینکه وارد اکانت خود شدید اسمارت لایسنس قابل استفاده خواهد بود.

روش های استفاده از اسمارت لایسنس

4 روش برای استفاده از اسمارت لایسنس وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

روش اول: Direct cloud access

در این روش دستگاه به طور مستقیم به اینترنت دسترسی پیدا کرده و با فضای ابری سیسکو ارتباط می‌گیرد و اطلاعات لایسنس را رد و بدل می‌کند. البته بعلت تحریم بودن ایران و ممنوع بودن آی پی های دسترسی به فضای ابری کلود پیشنهاد نمی‌شود.

 روش دوم: Proxy through

در این روش دستگاه به صورت مستقیم با فضای ابری سیستم ارتباط می‌گیرد و اطلاعات لایسنس را دریافت خواهد کرد، به این صورت که این اطلاعات از طریق یک پراکسی رد و بدل خواهد شد.

روش سوم: Cisco Satellite

شرکت سیسکو یک نرم افزار رایگان که Cisco Satellite نام دارد را تولید کرده است که توسط آن می‌توانید اسمارت لایسنس را مدیریت کنید. در این حالت دستگاه برای انجام پروسه اسمارت لایسنس با دستگاه ارتباط برقرار می‌کند و مانند واسط بین دستگاه و فضای ابری قرار خواهد گرفت و اطلاعات را رد و بدل می‌کند.

روش چهارم: Offline

این روش به صورت آفلاین و بدون نیاز به برقراری ارتباط با دستگاه با کلود سیسکو قابل انجام است. در این روش شما به فعال کردن Specific License Reservation  بر روی اسمارت اکانت خود دارید.

این روش به این صورت است که شما به صورت مستقیم و توسط ایمیل از پشتیبانی شرکت درخواست خود را ثبت می‌کنید. شما برای اینکه توسط شرکت احراز هویت شوید باید دلایل کافی برای استفاده نکردن از 3 روش قبلی داشته باشید. البته این روش نیز برای کاربران ایرانی غیرقابل استفاده است.

انواع لایسنس اسمارت سیسکو

اسمارت اکانت مشتری: این اکانت به طور مستقیم توسط مشتری مدیریت می‌شود و لایسنس وی در اکانت ذخیره می‌گردد.

هلدینگ اکانت پارتنر: این اکانت را پارتنر یا توزیع کنندگان سیسکو، لایسنس مشتریان را در آن نگهداری و مدیریت می‌کنند.

انواع لایسنس های سیسکو

سیسکو به طور کلی دو مدل لایسنس اصلی ارائه می‌دهد: لایسنس دائمی و لایسنس اشتراک.

license مجوز دائمی:

نرم افزاری با حق استفاده برای مدت نامحدود. مجوز معمولاً روی دستگاه قفل شده است و به هزینه های سالانه برای پشتیبانی نیاز دارد. مشتریان هنگام خرید دستگاه جدید مجوز جدیدی را خریداری می‌کنند.

license مجوز اشتراک:

نرم افزاری با حق استفاده در طول مدت اشتراک. مدل‌های اشتراک به طور کلی دسترسی سریع‌تر به جدیدترین ویژگی‌ها و نوآوری‌ها را فراهم می‌کنند. علاوه بر این، خدمات پشتیبانی نیز شامل اشتراک شما می‌شود.

اگر بخواهیم به صورت جزئی تر به انواع لایسنس سیسکو بپردازیم باید موارد زیر را نیز عنوان کنیم:

 1. لایسنس های پایه: این لایسنس به صورت پیش فرض درتجهیزات سیسکو اکتیو می شود و باعث دسترسی به امکانات اولیه محصولات سیسکو می باشد؛
 2. مجوز و لایسنس ip base: این لایسنس در تجهیزات روتر و سوئیچ کاربرد دارد و باعث فعالسازی امکانات مختلفی می شود؛
 3. مجوز ip services: این لایسنس نیز مانند مورد دوم در سوئیج و روتر کاربرد دارد و بخش دیگری از امکانات را فعال می کند؛
 4. لایسنس security: نوعی مجوز امنیتی در امکانات سیسکو است که سبب فعالسازی امکاناتی مانند ssl، vpn و… می شود؛
 5. مجوز Unified Communications: کاربرد آن در ارتباطات تجهیزات شبکه است مانند ویدئو کنفرانس ها و… ؛
 6. لایسنس data center: این لایسنس در زمینه مرکز داده کاربرد دارد و باعث فعالسازی امکاناتی مانند vpc می شود؛
 7. لایسنس wirlesess: کاربرد آن در تجهیزات شبکه های بی سیم است و امکاناتی مانند cleanair را فعال می کند.

مزایای لایسنس اسمارت سیسکو

 • پر کردن شکاف اطلاعاتی بین واحد تامین و عملیات است؛
 • امکان استفاده از نرم افزار و لایسنس در هر زمان و هر جا؛
 • در دسترس بودن تمامی اطلاعات در یک فضای متمرکز؛
 • POOL اتوماتیک و منعطف؛
 • تصمیم گیری در خرید لایسنس.

انواع محصولات سیسکو

سیسکو لایسنس های مختلفی در زمینه های مختلفی ارائه داده است که در این جا به طور کلی معرفی می کنیم. محصولات سیسکو به شرح زیر می باشد:

لایسنس های سوئیچ سیسکو

یکی از مجموعه لایسنس های بسیار کاربردی است که خود شامل موارد زیر می شود.:

 1.  سری Catalyst؛
 2. سری MDS؛
 3. سری Nexus.

لایسنس های روتر سیسکو

مجموعه لایسنس های روتر سیسکو شامل موارد زیر می شود:

 1. سری ASR؛
 2. سری Catalyst 8000؛
 3. سری ISR؛
 4. سری NCS.

لایسنس های فایروال سیسکو

مجموعه لایسنس های فایروال سیسکو در موارد زیر خلاصه می شود:

 1. لایسنس NGFWv؛
 2. لایسنس Web Security Appliance؛
 3. لایسنس ASA-X؛
 4. لایسنس Fire Power؛
 5. لایسنس Email Security Appliance.

لایسنس های سیسکو پرایم

این مجموعه نیز شامل موارد زیر می شود:

 1. لایسنس Prime vNAM؛
 2. لایسنس Prime Infrastructure.

لایسنس های سیسکو وایرلس

لایسنس های سیسکو وایرلس به شرح زیر می باشد:

 1. مجوز Connected Mobile Experience؛
 2. لایسنس Wireless LAN Controller.

لایسنس های سیسکو plr

لایسنس های plr سیسکو کاربرد آن در مجموعه های عمومی از جمله هتل ها، فرودگاه و… می باشد که اجازه استفاده از تجهیزات شبکه را می دهد و نیازی نیست که به طور جداگانه برای هر دستگاه لایسنس خریداری کرد. در واقع با این کار بسیاری از هزینه ها کاهش پیدا کرده و بهره وری بیشتری نیز صورت می گیرد.

لایسنس plr سیسکو این چالش بزرگ را در مراکز عمومی به سادگی بر طرف کرد چرا که دستگاه ها مختلفی در این مراکز وجود دارد و خرید هر لایسنس به طور جداگانه برای هر دستگاه امکان پذیر نبود تا این که لایسنس plr این مورد را حل کرد و مشتریان با یک بار خرید لایسنس، تمام شبکه عمومی از آن استفاده می کردند.

مجموعه لایسنس های سیسکو plr نیز شامل موارد زیر می شود:

 1. مجوز Cisco Firepower PLR؛
 2. مجوز Catalyst PLR؛
 3. لایسنس سیسکو Nexus PLR؛
 4. لایسنس سیسکو ASR PLR؛
 5. لایسنس ISR PLR؛
 6. لایسنس سیسکو ISE Permanent License Reservation.

به طور کلی لایسنس های سیسکو را معرفی کردیم و در صورت تمایل به تهیه و استعلام قیمت هر کدام از آن ها می توانید با کارشناسان پایه ریزان فناوری هوشمند در ارتباط باشید.

لازم به ذکر است دیگر لایسنس های سیسکو از جمله Cisco Identity Services Engine، لایسنس Specific License Reservation و لایسنس vManage در سایت موجود می باشد.

سوالات متداول

pak چیست؟

مخفف Product Activation Keys نوعی کلید دسترسی است که یازده رقمی می باشد و به صورت ترکیبی از اعداد و حروف و علامات است که توسط سیسکو طراحی و تولید شده است.

آیا pak باطل می شود؟

خیر pak هیچگاه باطل نمی شود و در هر زمان می توانید اقدام به دریافت لایسنس نمایید.

جمع بندی

برای استفاده از خدمات و محصولات نرم افزار سیسکو به طور قانونی باید لایسنس های سیسکو را خریداری و تهیه کرد. لایسنس های سیسکو انواع مختلفی دارد و هر کدام مزایای مربوط به خود را دارد. شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند به عنوان مرجعی برای خرید لایسنس سیسکو شناخته می شود که به راحتی می توانید بعد از استعلام قیمت لایسنس خود را خریداری کنید.

1 دیدگاه در “لایسنس سیسکو و اهمیت آن

 1. ناشناس گفت:

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =