مجله

لایسنس چیست‌‌؟

لایسنس چیست‌‌-پایه ریزان
5/5 - (1 امتیاز)

در پاسخ به سوال لایسنس چیست می توان اشاره کرد که لایسنس (license) مفهومی گسترده است که در سطح جهانی به کار می رود و اهمیت زیادی در عالم مدرن دارد. لایسنس دارای جنبه های مختلفی است. همچنین تأثیرهای زیادی در جوامع اقتصادی و فناوری دارد.

لایسنس به برگه ای اطلاق می شود که به کسی داده می شود برای اینکه از محصول ها، خدمات یا ایده ها محافظت کند و به دیگران اجازه می دهد از آن استفاده کنند.

لایسنس گذرگاهی به دنیای حقوق متکی بر فناوری فعالیت در حوزه و بخش های کامپیوتر و نرم افزار است.

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده تر لایسنس را معرفی کنیم در واقع همان تکه کدی است که باعث فعال شدن سند، نرم افزار، سایت، بازی یا هر چیزی که قفل گذاری شده است  می شود و کاربران برای استفاده از خدمات آن پلتفرم باید فعالسازی را به صورت قانونی انجام دهند. فعال سازی پلتفرم مورد نظر با تکه کد ارائه شده از طریق سازنده انجام می شود که به آن لایسنس می گویند.

لایسنس ها در واقع امنیت یک پلتفرم را نیز تامین می کنند و کاربران می توانند با اطمینان بیشتری از آن ها استفاده کنند زیرا تامین حفاظت و امنیت پلتفرم از هر گونه نفوذ بر عهده سازنده می باشد از این رو برنامه های کرک شده امنیت آن ها تامین نمی شود و همیشه احتمال نفوذ مخرب ها وجود دارد.

طراحی و ساخت لایسنس بر عهده برنامه نویس می باشد زمانی که پلتفرمی را طراحی می کند و در اختیار عموم قرار می دهد قابلیت دانلود آن وجود دارد ولی استفاده از خدمات مهم آن با قرار دادن تکه کدی است که جایگاه مشخصی دارد و برنامه را فعال می کند.

یکی از دیگر از مزایای مهم استفاده از لایسنس ها این است که هر پلتفرمی در بازه های زمانی مشخص آپدیت و توسط سازنده ارتقاء داده می شود  کسانی که لایسنس پلتفرم را به صورت قانونی دریافت کرده اند می تواند از آپدیت آن ها بهره مند شود در غیر این صورت امکان آپدیت نرم افزار یا پلتفرم مورد نظر وجود ندارد.

نحوه ارائه لایسنس ها چگونه است؟

لایسنس ها به روش های مختلفی در دسترس مشتریان قرار می گیرد. در گذشته که نرم افزارها به صورت سی دی و دی وی دی در اختیار کاربران قرار می گرفت درون باکس آن ها تکه کدی قرار داشت که با خراشیدن هولگرام یا برچسب مورد نظر تکه کد مشاهده می شد و زمانی که نرم افزار سوال مربوط به لایسنس را از مشتری می پرسید فعالسازی را با آن تکه کد انجام می داد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی اینترنت لایسنس ها به روش های دیگری ارائه می شود که به شرح زیر است:

  1. دانلود نرم افزار از سایت سازنده و بعد از نصب و فعالسازی، تب خرید لایسنس نمایش داده می شود که مشتری بعد از کلیک و انتقال به سایت سازنده با درگاه پرداخت بین المللی، هزینه مد نظر را پرداخت می کند و لایسنس مورد نظر را دریافت می کند؛
  2. روشی دیگری که وجود دارد مشتریان نرم افزارهای مورد نیاز خود را از سایت اصلی دانلود می کنند و لایسنس خود را از واسطه های قانونی آن خریداری می کنند که در بسیاری از مواقع خرید از واسطه ها مقرون به صرفه تر نیز می باشد به عنوان مثال شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند به عنوان ارائه دهنده انواع لایسنس در کشور شناخته می شود. پایه ریزان لایسنس های مختلف را از ارائه دهنده اصلی خریداری می کند و به دلیل وجود تحریم ها و موانعی که مشتریان معمولی امکان خرید لایسنس ها را ندارند خدمات فروش و پشتیبانی را به کاربران ارائه می دهد؛
  3. روشی دیگر که در ارائه لایسنس ها وجود دارد بعضی از ارائه دهنده های پلتفرم های مختلف، اقدام به فروش نرم افزارهای خود می کنند که با خرید پلتفرم، آن را به صورت فعال دریافت می کنند.

نحوه استفاده از لایسنس ها به چه صورت است؟

طراحی لایسنس ها به این صورت است که به صورت تک کاربره یا چند کاربره می باشد و یا این که یک لایسنس قابلیت فعالسازی پلتفرم مورد نظر را در نسخه های متفاوت دارد به عنوان مثال کاربر لایسنسی را خریداری می کند و می تواند پلتفرم خریداری شده را یک بار در گوشی همراه، یک بار در ویندوز و یک بار در مرورگر خود استفاده کند. البته این مورد مربوط به زمانی است که خدمات ارائه شده در سه نسخه قابل نمایش باشد در غیر این صورت فعالسازی لایسنس فقط در همان سیستم عاملی است که طراحی شده است.

چرا لایسنس ها به وجود آمدند؟

لایسنس ها در واقع به دلیل حفظ مالکیت و حقوق مادی تولید کنندگان ایجاد شد. بسیاری از تولید کنندگان نرم افزارها و پلتفرم های متفاوتی را ایجاد کرده اند و برای حفظ حقوق مادی خود و استفاده غیر مجاز کاربران به فکر ایجاد راه حلی افتاده اند تا از سرقت و یا هرگونه سوء استفاده پیشگیری کنند. با این تفاسیر هنوز راه حل هایی برای کرک انواع نرم افزار وجود دارد ولی امنیت آن ها به هیچ عنوان تامین نمی شود مگر این که لایسنس اصلی را از مالکین نرم افزار دریافت نمایند.

بعضی از شرکت های ارائه دهنده نرم افزار به خرید لایسنس اکتفا نکردند و شرایط دیگری را نیز برای استفاده از خدمات خود ارائه داده اند به عنوان مثال بعضی از شرکت ها علاوه بر خرید لایسنس شرط دیگری نیز دارند و آن این است که فرد مورد نظر باید مهارت های لازم برای استفاده از پلتفرم مورد نظر را داشته باشد در غیر این صورت لایسنس مورد نظر تحویل داده نمی شود که فرد با گذراندن دوره های مربوطه مجبور به یادگیری تخصصی نرم افزار می شود.

کد لایسنس چیست؟

کد لایسنس مجموعه ای از اعداد، حروف و کاراکترهای مختلف است که تولید کننده های پلتفرم ها و نرم افزارها آن را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند و زمانی که نرم افزار کد لایسنس را درخواست کرد آن را وارد می کنند تا نرم افزار خریداری شده فعال شود.

انواع لایسنس ها از نظر اعتبار

با توجه به نیاز کاربران، صنعت و نوع محصولات، مدت زمان اعتبار لایسنس ها ممکن است متفاوت باشد. یعنی آنها در بازه های زمانی متفاوتی اعتبار دارند.

برای هر نوع محصول که در نظر دارید، می توانید جزئیات لایسنس را از تولید کننده یا تأمین کننده آن محصول بدست آورید.

1. لایسنس زمان دار (موقت)

لایسنس زمان دار یکی از انواع لایسنس ها است. این نوع لایسنس زمان دار یا موقت، برای زمان محدودی اعتبار دارد. بیشترین کاربرد آن برای آنتی ویروس ها است. در صورت پایان یافتن مدت اعتبار آن، نیازمند به خرید و تهیه ی سری جدید لایسنس است.

در کل لایسنس موقت برای یک مدت زمان مشخص به کاربران اجازه استفاده می دهد.

2 . لایسنس مادام العمر (دائم)

لایسنس مادام العمر نمونه ی دیگری از انواع لایسنس ها است که برای مدت نامحدودی اعتبار دارد. لایسنس مادام العمر یا دائم همانند نامش نشان می دهد، لایسنسی است که پایداری و ماندگاری طولانی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

با داشتن این نوع لایسنس و رجیستر شدن می توانید برای همیشه از محصول یا نسخه ای که این لایسنس برای آن فعال شده است، استفاده کنید.

نمونه ی قابل استفاده لایسنس مادام العمر را می توانید در حوزه ی نرم افزارهای کامپیوتری مشاهده کنید که شما را قادر می سازد به طور دائم و بدون محدودیت زمانی از آن استفاده کنید.

این لایسنس با یک هزینه ی بالا همراه است و دیگر نیازمند هزینه ی مجدد ندارد که از نظر مالی کارآمدتر و اقتصادی تر است.

به طور کلی می توان گفت اکثر لایسنس هایی که ایجاد می شود مادام العمر هستند.

لایسنس LICENSE چیست؟ معنی لایسنس و مفهوم آن

لایسنس چیست در واقع برای دریافت معنی لایسنس و مفهوم آن می توان گفت که لایسنس ( License ) در معنای لغوی به معنی پروانه است و در علم کامپیوتر به معنی مجوز یا قانون استفاده از یک نرم افزار، وسیله، تکنولوژی و… می باشد. یعنی همان موقع که نرم افزار نصب شد سؤالی جهت وارد کردن کد لایسنس برای فعال سازی آن آشکار می شود. وجود این لایسنس در آن نرم افزار، قانونی بودن آن نرم افزار را نشان می دهد.

مجوز لایسنس ( License ) برای موارد زیادی از جمله نرم افزارها، محتوا، حق اختراع یا تجهیزات فنی و… کاربرد دارد. مجوز لایسنس معمولا توسط صاحب اثر یا شرکت تولید کننده صادر می شود و در قبال آن تضمین بهره وری خدمت برای افراد یا شرکت را می کند.

لایسنس یا همان مجوز، دستور کاری است که توسط یک سازمان یا نهاد ارائه می شود و به افراد یا شرکت ها اجازه می دهد تا فعالیت خاصی را انجام دهند و از آن ها بهره ببرند، به گونه ای که می توانند یک محصول را تولید و یا خدمتی را ارائه دهند.

مزایای استفاده از لایسنس بر روی نرم افزار شامل امنیت، کارایی و ارائه تسهیلات از جمله به روز رسانی توسط شرکت مقابل است. لایسنس در قالب یک سریال کد، متشکل از اعداد و حروف است که توسط شرکت سازنده ی آن برای رفع نیاز کاربران طراحی و ارائه می شود. این شرکت سازنده، لایسنس را در ازای پرداخت مبلغی وجه در اختیار کاربران قرار می دهد.

حالا که مفهوم لایسنس چیست درک شد، به طور ساده می توان تعریف کرد که لایسنس ( License ) به فروشنده یا صاحب امتیاز مجوز می دهد تا محصول یا کسب و کار خود را به متقاضیان یا خریداران واگذار کند، در مقابل آن تعهدات و قوانین خاصی را برای متقاضیان تعیین می کند.

در کل می توان گفت لایسنس یک مفهوم مهم و حیاتی است که به عنوان یک مجوز قانونی برای استفاده قرار دارد. لایسنس انواع مختلفی مانند لایسنس گوشی، لایسنس نرم افزار، لایسنس ویندوز، لایسنس حساب بانکی، لایسنس سایت، لایسنس شرکت و … دارد.

لایسنس گوشی چیست؟

لایسنس گوشی یا گواهی نامه‌ی گوشی، معمولا یک کد سریال یا فایل است که کاربرد آن برای فعال سازی نرم افزار گوشی است.

لایسنس گوشی دارای مزیت های زیادی از جمله به روز رسانی ها، عمر طولانی، امنیت برتر، پشتیبانی از برنامه ها و بازی ها و… می باشد. هر سال با ارائه مدل های جدیدی از گوشی ها، مزیت های لایسنس گوشی ها بیشتر و در عین حال بهتر می شود.

به عبارتی دیگر لایسنس گوشی به معنای مجوزی است که در اختیار کاربران قرار می گیرد برای استفاده از نرم افزار یا سرویس هایی که در گوشی نصب می شود.

لایسنس نرم افزار چیست؟

لایسنس ( License ) موارد مختلفی دارد که لایسنس نرم افزار یکی از انواع لایسنس ها است. لایسنس نرم افزار تسهیلات خاصی را برای کاربران به ارمغان می آورد.

لایسنس نرم افزار مجوزی قانونی است که صاحبان نرم افزار به کاربران و شرکت ها می دهند تا از آن استفاده کنند. این لایسنس شامل شرایط و محدودیت هایی است که تعیین می کند از نرم افزار مورد نظر به چه میزان و به چه صورت استفاده شود.

هدف از ارائه لایسنس نرم افزار، حفاظت از حقوق مالکیت معنوی نرم افزار و کنترل استفاده ی قانونی آن است.

بسیاری از نرم افزارها دو نوع مجوز یا License رایگان و پرداختی دارند. در لایسنس رایگان از قسمتی از شرایط و قابلیت ها صرف نظر می شود و به صورت نسخه ی محدودتری وجود دارد. ولی در استفاده از لایسنس های پرداختی  یا پولی از تمامی قابلیت ها و ویژگی ها بهره برده می شود.

برای مشاهده و قیمت انواع لایسنس نرم افزار شبکه کلیک کنید و دسته بندی مورد نظر را مشاهده کنید.

لایسنس در بازرگانی چیست؟

لایسنس بازرگانی یا همان مجوز تجارت یا می توان گفت گواهینامه ی تجارت به مجوزهایی اطلاق می شود که برای شروع یک فعالیت تجارت مورد نیاز است. این مجوز به یک شرکت یا فردی می دهند که در بازار خاصی یا صنعتی، فعالیت کسب و کار داشته باشد. این موارد همراه با مسائل حقوقی و کلیدی است.

لایسنس ویندوز چیست؟

لایسنس ویندوز مجوزی قانونی است که مایکروسافت برای استفاده کردن نرم افزار ویندوز در اختیار کاربر قرار می دهد. با وجود این لایسنس، کاربر مجاز به استفاده کامل ویندوز و به روز رسانی های آینده می شود.

با مراجعه کردن به فروشگاه ها مشاهده می شود که دی‌وی‌دی های ویندوز ارزان قیمت وجود دارد. این دی‌وی‌دی های ارزان قیمت فاقد لایسنس هستند که به آن ها نسخه های کرک شده می گویند و اورجینال و قانونی نیستند.

در کل می توان گفت لایسنس ویندوز مجوزی است که افراد برای قانونیت کار با سیستم ویندوز لازم دارد. مزیت و ویژگی های لایسنس ویندوز بسیار زیاد است که شامل: فعال سازی، به روز رسانی، پشتیبانی، قانونی بودن، سرعت عملکرد و موارد بیشتری می شود.

سوالات متداول

آیا بعد از خرید لایسنس و از دست دادن آن به هر دلیلی امکان دریافت مجدد لایسنس بدون پرداخت هزینه وجود دارد؟

بله، بعد از ارتباط با پشتیبانی می توانید لایسنس خود را مجدد دریافت و اقدام به فعال سازی نمایید.

آیا امکان استفاده از یک لایسنس به صورت چند کاربره وجود دارد؟

با توجه به نوع لایسنس و خدماتی که مالکین ارائه می دهند در بعضی موارد امکان چند کاربره وجود دارد و در بعضی موارد دیگر وجود ندارد.

لایسنس یعنی چه؟

معنی لایسنس در لغت پروانه است و در اصطلاح به تکه کدی گفته می شود که از سوی مالکین پلتفرم ها برای فعالسازی نرم افزار مورد نظر به مشتریان داده می شود.

مدرک لایسنس چیست؟

باید مشخص شود منظور از مدرک چیست اگر منظور مدرک و گواهینامه ارائه شده از سوی دانشکده ها در زمینه لایسنس ها است به آن مدرک علمی لایسنس می گویند ولی اگر منظور چیزی غیر از این باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

لایسنس شرکت چیست؟

این سوال را گاهی کاربران می پرسند لایسنس ها در واقع توسط شرکت های مختلف در قبال هزینه، برای فعالسازی پلتفرمی که در اختیار مشتریان قرار می دهند تحویل می دهند.

کلید لایسنس چیست؟

کلید لایسنس در واقع همان تک کدی است که برای فعال سازی پلتفرم از سوی تولید کننده به مشتری ارائه می شود و حاوی اعداد، حروف و کاراکترهای مختلف می باشد.

معنی license در کامپیوتر چیست؟

معنی لایسنس در کامپیوتر نیز به معنای همان کد فعال سازی است که برای ویندوز یا نرم افزارهای مختلف کامپیوتری استفاده می شود.

لایسنس حساب بانکی چیست؟

کدهای فعال سازی که برای امور بانکی و حساب بانکی به صورت بین المللی استفاده می شود لایسنس حساب بانکی می گویند.

لایسنس سایت چیست؟

کدهای فعال سازی که برای استفاده از خدمات وب سایت مورد استفاده قرار می گیرند لایسنس سایت می گویند.

لایسنس لپ تاپ چیست؟

کد فعالسازی است که برای ویندوز و نرم افزارهای مورد نیاز لب تاپ استفاده می شود.

جمع بندی

لایسنس چیست وانواع لایسنس ها در این مقاله موضوعی بود که مورد بررسی قرار گرفت. بدون شک در این روزها که جهان روز به روز مدرن تر می شود، ارزش ها و حقوق مالکیت مورد اهمیت قرار می گیرد.

لایسنس ها این امکان را می دهد که ایده ها، ابتکارات و اثر هنری به اشتراک گذاشته شود و در عین حال از آنها محافظت کند. به کمک لایسنس ها نوآوری و خلاقیت بهره برداری می شود و همچنین به همکاری، ارتباط و تحول در جوامع مختلف سرعت داده می شود.

در نهایت لایسنس ها می توانند پلی برای رشد، پیشرفت و رقابت هوشمندانه در جامعه باشند.

در صورتی که تجربه ای در زمینه لایسنس دارید در قسمت نظرات با پایه ریزان فناوری هوشمند به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + بیست =