مجله

لایسنس چیست‌‌؟

لایسنس چیست‌‌-پایه ریزان
رای بدهید

در پاسخ به سوال لایسنس چیست می توان اشاره کرد که لایسنس ( license) مفهومی گسترده است که در سطح جهانی به کار می رود و اهمیت زیادی در عالم مدرن دارد. لایسنس دارای جنبه های مختلفی است. همچنین تأثیرهای زیادی در جوامع اقتصادی و فناوری دارد.

لایسنس به برگه ای اطلاق می شود که به کسی داده می شود برای اینکه از محصول ها، خدمات یا ایده ها محافظت کند و به دیگران اجازه می دهد از آن استفاده کنند.

لایسنس گذرگاهی به دنیای حقوق متکی بر فناوری فعالیت در حوزه و بخش های کامپیوتر و نرم افزار است.

انواع لایسنس ها از نظر اعتبار

با توجه به نیاز کاربران، صنعت و نوع محصولات، مدت زمان اعتبار لایسنس ها ممکن است متفاوت باشد. یعنی آنها در بازه های زمانی متفاوتی اعتبار دارند.

برای هر نوع محصول که در نظر دارید، می توانید جزئیات لایسنس را از تولید کننده یا تأمین کننده آن محصول بدست آورید.

1. لایسنس زمان دار (موقت)

لایسنس زمان دار یکی از انواع لایسنس ها است. این نوع لایسنس زمان دار یا موقت، برای زمان محدودی اعتبار دارد. بیشترین کاربرد آن برای آنتی ویروس ها است. در صورت پایان یافتن مدت اعتبار آن، نیازمند به خرید و تهیه ی سری جدید لایسنس است.

در کل لایسنس موقت برای یک مدت زمان مشخص به کاربران اجازه استفاده می دهد.

2 . لایسنس مادام العمر (دائم)

لایسنس مادام العمر نمونه ی دیگری از انواع لایسنس ها است که برای مدت نامحدودی اعتبار دارد. لایسنس مادام العمر یا دائم همانند نامش نشان می دهد، لایسنسی است که پایداری و ماندگاری طولانی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

با داشتن این نوع لایسنس و رجیستر شدن می توانید برای همیشه از محصول یا نسخه ای که این لایسنس برای آن فعال شده است، استفاده کنید.

نمونه ی قابل استفاده لایسنس مادام العمر را می توانید در حوزه ی نرم افزارهای کامپیوتری مشاهده کنید که شما را قادر می سازد به طور دائم و بدون محدودیت زمانی از آن استفاده کنید.

این لایسنس با یک هزینه ی بالا همراه است و دیگر نیازمند هزینه ی مجدد ندارد که از نظر مالی کارآمدتر و اقتصادی تر است.

به طور کلی می توان گفت اکثر لایسنس هایی که ایجاد می شود مادام العمر هستند.

لایسنس LICENSE چیست؟ مفهوم و معری آن

لایسنس چیست در واقع برای دریافت مفهوم آن می توان گفت که لایسنس ( License ) در معنای لغوی به معنی پروانه است و در علم کامپیوتر به معنی مجوز یا قانون استفاده از یک نرم افزار، وسیله، تکنولوژی و… می باشد. یعنی همان موقع که نرم افزار نصب شد سؤالی جهت وارد کردن کد لایسنس برای فعال سازی آن آشکار می شود. وجود این لایسنس در آن نرم افزار، قانونی بودن آن نرم افزار را نشان می دهد.

این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  راهنمای خرید کابل شبکه

مجوز لایسنس ( License ) برای موارد زیادی از جمله نرم افزارها، محتوا، حق اختراع یا تجهیزات فنی و… کاربرد دارد. مجوز لایسنس معمولا توسط صاحب اثر یا شرکت تولید کننده صادر می شود و در قبال آن تضمین بهره وری خدمت برای افراد یا شرکت را می کند.

لایسنس یا همان مجوز، دستور کاری است که توسط یک سازمان یا نهاد ارائه می شود و به افراد یا شرکت ها اجازه می دهد تا فعالیت خاصی را انجام دهند و از آن ها بهره ببرند، به گونه ای که می توانند یک محصول را تولید و یا خدمتی را ارائه دهند.

مزایای استفاده از لایسنس بر روی نرم افزار شامل امنیت، کارایی و ارائه تسهیلات از جمله به روز رسانی توسط شرکت مقابل است. لایسنس در قالب یک سریال کد، متشکل از اعداد و حروف است که توسط شرکت سازنده ی آن برای رفع نیاز کاربران طراحی و ارائه می شود. این شرکت سازنده، لایسنس را در ازای پرداخت مبلغی وجه در اختیار کاربران قرار می دهد.

حالا که مفهوم لایسنس چیست درک شد، به طور ساده می توان تعریف کرد که لایسنس ( License ) به فروشنده یا صاحب امتیاز مجوز می دهد تا محصول یا کسب و کار خود را به متقاضیان یا خریداران واگذار کند، در مقابل آن تعهدات و قوانین خاصی را برای متقاضیان تعیین می کند.

در کل می توان گفت لایسنس یک مفهوم مهم و حیاتی است که به عنوان یک مجوز قانونی برای استفاده قرار دارد. لایسنس انواع مختلفی مانند لایسنس گوشی، لایسنس نرم افزار، لایسنس ویندوز، لایسنس حساب بانکی، لایسنس سایت، لایسنس شرکت و … دارد.

لایسنس گوشی چیست؟

لایسنس گوشی یا گواهی نامه‌ی گوشی، معمولا یک کد سریال یا فایل است که کاربرد آن برای فعال سازی نرم افزار گوشی است.

لایسنس گوشی دارای مزیت های زیادی از جمله به روز رسانی ها، عمر طولانی، امنیت برتر، پشتیبانی از برنامه ها و بازی ها و… می باشد. هر سال با ارائه مدل های جدیدی از گوشی ها، مزیت های لایسنس گوشی ها بیشتر و در عین حال بهتر می شود.

به عبارتی دیگر لایسنس گوشی به معنای مجوزی است که در اختیار کاربران قرار می گیرد برای استفاده از نرم افزار یا سرویس هایی که در گوشی نصب می شود.

لایسنس نرم افزار چیست؟

لایسنس ( License ) موارد مختلفی دارد که لایسنس نرم افزار یکی از انواع لایسنس ها است. لایسنس نرم افزار تسهیلات خاصی را برای کاربران به ارمغان می آورد.

این صفحه رو کلیک کن به کارت میاد!  تعریف کلی از داده کاوی مزایای استفاده از آن

لایسنس نرم افزار مجوزی قانونی است که صاحبان نرم افزار به کاربران و شرکت ها می دهند تا از آن استفاده کنند. این لایسنس شامل شرایط و محدودیت هایی است که تعیین می کند از نرم افزار مورد نظر به چه میزان و به چه صورت استفاده شود.

هدف از ارائه لایسنس نرم افزار، حفاظت از حقوق مالکیت معنوی نرم افزار و کنترل استفاده ی قانونی آن است.

بسیاری از نرم افزارها دو نوع مجوز یا License رایگان و پرداختی دارند. در لایسنس رایگان از قسمتی از شرایط و قابلیت ها صرف نظر می شود و به صورت نسخه ی محدودتری وجود دارد. ولی در استفاده از لایسنس های پرداختی  یا پولی از تمامی قابلیت ها و ویژگی ها بهره برده می شود.

برای مشاهده و قیمت انواع لایسنس نرم افزار شبکه کلیک کنید و دسته بندی مورد نظر را مشاهده کنید.

لایسنس در بازرگانی چیست؟

لایسنس بازرگانی یا همان مجوز تجارت یا می توان گفت گواهینامه ی تجارت به مجوزهایی اطلاق می شود که برای شروع یک فعالیت تجارت مورد نیاز است. این مجوز به یک شرکت یا فردی می دهند که در بازار خاصی یا صنعتی، فعالیت کسب و کار داشته باشد. این موارد همراه با مسائل حقوقی و کلیدی است.

لایسنس ویندوز چیست؟

لایسنس ویندوز مجوزی قانونی است که مایکروسافت برای استفاده کردن نرم افزار ویندوز در اختیار کاربر قرار می دهد. با وجود این لایسنس، کاربر مجاز به استفاده کامل ویندوز و به روز رسانی های آینده می شود.

با مراجعه کردن به فروشگاه ها مشاهده می شود که دی‌وی‌دی های ویندوز ارزان قیمت وجود دارد. این دی‌وی‌دی های ارزان قیمت فاقد لایسنس هستند که به آن ها نسخه های کرک شده می گویند و اورجینال و قانونی نیستند.

در کل می توان گفت لایسنس ویندوز مجوزی است که افراد برای قانونیت کار با سیستم ویندوز لازم دارد. مزیت و ویژگی های لایسنس ویندوز بسیار زیاد است که شامل: فعال سازی، به روز رسانی، پشتیبانی، قانونی بودن، سرعت عملکرد و موارد بیشتری می شود.

جمع بندی

لایسنس چیست وانواع لایسنس ها در این مقاله موضوعی بود که مورد بررسی قرار گرفت. بدون شک در این روزها که جهان روز به روز مدرن تر می شود، ارزش ها و حقوق مالکیت مورد اهمیت قرار می گیرد.

لایسنس ها این امکان را می دهد که ایده ها، ابتکارات و اثر هنری به اشتراک گذاشته شود و در عین حال از آنها محافظت کند. به کمک لایسنس ها نوآوری و خلاقیت بهره برداری می شود و همچنین به همکاری، ارتباط و تحول در جوامع مختلف سرعت داده می شود.

در نهایت لایسنس ها می توانند پلی برای رشد، پیشرفت و رقابت هوشمندانه در جامعه باشند.

در صورتی که تجربه ای در زمینه لایسنس دارید در قسمت نظرات با پایه ریزان فناوری هوشمند به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + چهارده =