مقاله

مقایسه 2 راهکار مجازی ساز Citrix یا راهکار مجازی ساز VMware

راهکار-مجازی-سازی

2 راهکار,مجازی ساز Citrix یا مجازی ساز VMware پایه ریزان فناوری هوشمند تقدیم میکند. لطفا تا پایان مقاله با ما باشید

مجازی­ سازی، تحولی عظیم در دنیای IT است که سعی دارد تا مشکل وابستگی میان 4 لایه سیستم عامل، سخت افزار، داده و نرم افزار را در یک کامپیوتر از بین ببرد و از این طریق منجر به بهره وری در هزینه های سخت افزار و نرم افزار و نیز استفاده بهینه از تمامی منابع سیستمی، کاهش هزینه و کاهش مصرف انرژی شود.

مجازی سازی انواع مختلفی دارد که مجازی سازی سرور، مجازی سازی دسکتاپ، مجازی سازی نرم افزار، مجازی سازی storage، مجازی سازی I/O و مجازی سازی شبکه از انواع آن هستند.

Citrix-Vmware

مجازی سازی دسکتاپ (Virtual Desktop Infrastructure): جهت انتقال دسکتاپ کاربران نهایی از کامپیوتر شخصی به فضای ابری استفاده می­شود. به عبارتی، دسکتاپ کاربران نهایی مجازی می­شود و آنها می­توانند به وسیله مثلا Thin Clientها به دسکتاپشان دسترسی پیدا کنند.

در این حالت، سیستم عامل مورد استفاده از سخت افزار مستقل می­ شود و از این پس می­ توان بر روی سیستمی که تا به حال قادر به نصب مثلا Windows 10 نبودید این سیستم عامل را نصب کنید.

مجازی سازی نرم افزار (Virtual App): این روش جهت بسته بندی نرم افزار به کار می رود. به واسطه این روش می توانید نرم افزار مورد نظر را در هر جایی که می خواهید نصب کنید.

نکته کلیدی در این روش، تجمیع کلیه فایلهای نرم افزار در یک فایل اجرایی می باشد. در این روش فایل مورد نظر از سخت افزار مستقل می شود.

VMware و Citrix دو قطب اصلی در مبحث مجازی سازی هستند. شرکت VMware به واسطه محصول Horizon در مجازی­ سازی دسکتاپ و شرکت Citrix به واسطه محصولات مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار به ترتیب با نامهای XenDesktop و XenApp در زمینه مجازی سازی پرچم دار هستند.

دو محصول XenApp و XenDesktop با ارایه تنها راه حل کامل متحرک سازی اپلیکیشن­ها و دسکتاپهای ویندوز برای هر مورد استفاده، منجر به صنعت مجازی سازی دسکتاپ و اپلیکیشن شدند.

راه حل ناقص و رویکرد با کمترین جذابیت دیدگاه Horizon شرکت VMware به تجربه کاربر آسیب می زند و باعث دردسرهایی برای IT می شود و در برخورد با مشکلات تجاری برای ارایه قابلیتهای اساسی به مشتریان شکست می خورد.

در ادامه به بررسی محصولات ارایه شده توسط دو شرکت Citrix و VMware در زمینه تکنولوژی­ راهکار مجازی سازی دسکتاپ و اپلیکیشن از ابعاد مختلف می­پردازیم.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکار مجازی ساز Citrix و راهکار مجازی ساز VMware را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مقایسه محصولات Citrix XenApp & XenDesktop با VMware Horizon

ویژگی مجازی ساز Citrix مجازی ساز VMware توضیح
دسترسی به دسکتاپهای Hosted-Shared ویندوز و لینوکس فقط ویندوز
دسترسی به appهای (منتشر شده) مجازی ویندوز و لینوکس فقط ویندوز

تجمیع یکپارچه با Fat Clientها

ضمیمه شدن اتوماتیک appهای ویندوز و لینوکس و نیز appهای SaaS/Web به منوی Start  این ویژگی باعث می شود که برنامه های منتشر شده در ساختار VDI برای سهولت کار به صورت اتوماتیک در منوی Start کاربران قرار بگیرند.
پشتیبانی از ویژگی­های Windows Aero همچون App Switching و App Peak  این ویژگی این امکان را به شما میدهد تا بتوانید از App Switching  و Application peak که از امکانات Windows aero است استفاده کنید.
دسترسی یکپارچه به appهای محلی از داخل VDI یا نشستهای دسکتاپ Host shared
سادگی
کار مستمر با ویندوز 10 بر روی هر دستگاه
HDX™ Mobile برنامه های ویندوز را برای با محیطهای صفحه لمسی سیار بهینه می­سازد.
گزینه کم هزینه اما با کارایی بالا برای endpointها با Citrix HDX Ready Pi
Reset کردن و unlock کردن پسورد توسط خود کاربر این امکان به شما این قابلیت را میدهد که کاربر در مواقعی که در زمان Login به مشکل بر میخورد بتواند خودش یک سری موارد مربوط به User Account را انجام دهد مانند تغییر پسورد و همچنین Unlock.البته این امکان زمانی برقرار میشود که کاربر به یک سری سوال ها جواب دهد و بعد از درست بودن جواب ها امکان مدیریت User Account برای کاربر مهیا خواهد شد.
پیکربندی خودکار کلایینت بر اساس آدرس ایمیل کاربر در مجازی ساز Citrix  این امکان وجود دارد که کاربران بوسیله ایمیل سازمانی خود در VDI  عمل Login را انجام بدهند البته نیاز به تنظیمات در DNS است.
انتخاب خودکار بهترین مسیر اتصال میان کاربر و دسکتاپ مجازی با StoreFront Beacons and NetScaler Gateway Optimal Routing
کار مداوم و ساده کاربر با هر دستگاه محدود اولین و مهمترین موضوع در بحث VDI برمیگردد به User experience و راحتی کاربران برای دسترسی به دسکتاپها و همچنین دسترسی به نرم افزارهای منتشر شده است. مجازی ساز Citrix  تلاش زیادی در رابطه با این موضوع انجام داده است به شکلی که وقتی برنامه ای بر روی دسکتاپ اجرا میکند هیچ حسی به کاربر انتقال داده نمیشود که این نرم افزار بصورت محلی اجرا شده است یا بصورت  راه دور. مثلا شما میتوانید به راحتی برنامه های منتشر شده در منوی Start و حتی بر روی دستکتاپ خود داشته باشید و حتی مهم تر از همه بحث کارایی  مطرح است یعنی وقتی برنامه ای رو باز میکند کاربر احساس کند که این برنامه بصورت محلی اجرا شده است. مجازی سازی VMware بر خلاف مجازی ساز Citrix  خیلی تلاش بر روی این قضیه نگذاشته است و نسبت به Citrix  بسیار پایین تر است
واسط کاربر قابل شخصی سازی برای برندسازی و پیام رسانی به شرکت، اهداف پذیرش قانونی، درخواست app و جریانهای کاری موافقت محدود
اعمال خودکار تغییرات واسط کاربر به همه کلایینت­های گیرنده مجازی ساز Citrix
گسترش مقدار Chromebookها با فراهم­سازی عملکرد مورد انتظار انها همچون پشتیبانی از چندین مانیتور، پنجره های یکپارچه، تعیین مسیر USB، چاپ کردن یا پشتیبانی از حرکات و multi-touch محدود
پشتیبانی از نشستهای کاربر بی نام برای موردهای استفاده کیوسک و hot-desk این امکان به شما این قابلیت را میدهد که در مکان های مانند کیوسک یا محیط های عمومی مانند کتابخانه ها افراد بتوانند بدون عمل احراز هویت به دسکتاپ ها وapp ها در محیط VDI دسترسی داشته باشند
پشتیبانی گسترده برای دسکتاپ­ها و appهای مبتنی بر لینوکس محدود
کارایی
کارایی بهینه نشست با HDX™ حتی در ارتباطات WAN در مسافت طولانی، پهنای باند محدود، با تاخیر بالا محدود Citrix به وسیله پروتکل HDX کارایی مربوط به نشست حتی نشست هایی با مسافت طولانی و بر روی بستر WAN هستند را بسیار بهینه میکند. Horizon هم به طبع این کار را انجام میدهد اما بسیار محدود هست.
کارایی عملکرد نزدیک به بومی در شبکه­های با تاخیر بالا و اتلاف بسته زیاد با HDX همراه با Framehawk
تعیین مسیر ویدئوهای HTML5 (وبسایتهای داخلی) برای بهترین تجربه کاربر و مقیاس­پذیری بالای سرور
تجمیع با دستگاههای بهینه ­سازی WAN NetScalarSD-WAN برای ترافیک شبکه کمتر تا 80%
ارایه تصاویر با رزولوشن بالا با هزینه قابل قبول به وسیله پشتیبانی از Intel Iris Pro Virtual GPU sharing (GVT-g)
پشتیبانی از سرعت تصاویر با GPUهای فراهم شده توسط Intel، AMD و NVIDIA محدود این ویژگی به شما این امکان را میدهد تا از graphic acceleration بوسیله GPU  بر روی کارت گرافیگ های Intel  و AMD و NVIDIA   استفاده کنید.
چاپ DRIVER-LESS و HASSLE-FREE از هر دستگاه و با کمترین مصرف پهنای باند محدود
بهینه­ سازی برای راه حل­های یکپارچه ارتباطات مثل Skype for Business، Cisco Jabber، تاخیر را با پردازش رسانه محلی صوت و ویدئو کاهش می­دهد. محدود به VDI

XenDesktop همراه با Netscalar از داده­ها و appهای شرکت محافظت می­کند

یک Gateway توکار برای دسترسی راه دور مجازی ساز Citrix برای ارتباط کاربران راه دور (اینترنت) از ابزاری استفاده میکند به نام Netscaler Gateway که به شما این امکان را میدهد که کاربران بر روی اینترنت هم بتوانند از طریق بستر SSL به منابع شما در دیتاسنتر متصل شده و از منابع استفاده کنند. همین حالت دقیقا برای Horizon هم موجود است. در Horizon شما دو انتخاب دارید Security server  و AP server.که شما میتوانید از ان ها به عنوان Gateway استفاده کنید.
امنیت بالا با احراز هویت چند فاکتوری و گزارش گیری فعالیت برای پشتیبانی تطبیق برای امنیت بیشتر شما میتوانید از چندین روش احراز هویت استفاده کنید.
شناسایی بلادرنگ حمله و تصحیح حملات zero-day (در ترکیب با XenServer 7 و Bitdefender HVI)
پشتیبانی برای قابلیت­های امنیتی پیشرفته ویندوز مثل Bitlocker (در داخل یک VM)، Device Guard، Credential Guard، Shielded VMs یا Guarded Fabric
ثبت نشست برای تطبیق و عیب یابی پیشرفته
SmartAccess و SmartControl برای کنترلهای سیاست آگاه از زمینه ریزدانه محدودیتهای دسترسی مبتنی بر سناریو برای appهای مجازی و منایع کلایینت
تحلیل endpoint پیشرفته پیش از احراز هویت، برای محدودیتهای قابلیت نشست و app مورد نظر
شناسایی jailbreak (شکستن محدودیتهای اپل) برای دستگاههای iOS
کنترل­های آگاه از محتوا و دانه ­ای (granular) برای نگاشت clipboard
یکپارچه شده با راه حل VPN SSL درجه enterprise

XenDesktop برای app مجازی و قابلیت­های مدیریت دسکتاپ محدودیتی ایجاد نمی­کند

زیرساخت کنترل کننده و قابلیتهای خودکار با قابلیت دسترسی بالا با قابلیتهای failover خودکار در مجازی ساز Citrix این قابلیت وجود دارد که شما میتوانید که برای هر مولفه بیش از یک سرور داشته باشید. برای بحث دسترس پذیری بالا. در Horizon  هم چنین قابلیبتی وجود دارد که بیش از یک سرور را برای بخش های مختلف داشته باشید
پشتیبانی پلتفرم وسیع از XenServer، Hyper-V، vSphere، Nutanix Acropolis، Amazon AWS، Microsoft Azure Google Compute ENGINE (به زودی) با فراهم سازی VM خودکار و نیز IBM Softlayer و سیستمهای فیزیکی با فراهم سازی دستی محدود به vSphere شرکتCitrix  از پلتفرمهای  Hyper-v ,XenServer ,vSphere ,Google Cloud ,Amazon  و چند مورد دیگر میتواند استفاده کند. Horizon فقط از پلتفرم مربوط به vSphere  میتوانند استفاده کند.
یکپارچه سازی با دستگاههای ابرهمگرای Nutanix
آسان برای برپایی با 5 دقیقه راه اندازی و کنسول Studio™ آسان برای استفاده
مدیریت پروفایل کاربر توکار برای دسکتاپها و سرورها در هر دو محصول ابزار هایی برای مدیریت پروفایل کاربران موجود هست، مانند Personal vDisk و همچنینPersonal  Managementو استفاده از Roaming Profile
مدیریت لایسنس متمرکز برای به اشتراک گذاری همزمان لایسنس کاربر با ردیابی استفاده و Disaster Recovery ساده
توانایی برای میزبانی و انتشار هر app (16، 32 و 64 بیتی/غیرسازگار با OS سرور) به وسیله appهای VM-Hosted
پشتیبانی از appهایی که آدرس loopback را برای ارتباطات داخل فرآیندی استفاده می­کنند (Virtual IP Loopback)
دسترسی از راه دور امن به PCهای دسکتاپ فیزیکی (RemotePC) با پشتیبانی از Wake-on-LAN
استفاده از PCهای قدیمی به روش جدید با Receiver Desktop Lock
تحلیل بلادرنگ ابتکاری کاربر و app برای بهینه­سازی RAM، CPU، ورودی/خروجی (I/O)  (تا 70% میزان کاربر بیشتر)
بهینه سازی در مسیر صنعت زمانهای ورود کاربر (زیر 15 ثانیه) با مدیریت محیط فضای کار (Workspace Environment Management)

مقیاس­پذیری

مقیاس­پذیری Enterprise برای +100000 کاربر و 1000 سرور محدود
توازن بار NetScalar (اختیاری) برای 99.999% قابلیت دسترسی بالا
پشتیبانی از زیرساختهای توزیع شده ماژولار/سراسری برای دسکتاپ­ها و appها محدود
تصویرسازی فولدر app برای مجموعه های بزرگ app

پشتیبانی از مانیتورینگ

کنسول پشتیبانی از کاربر نهایی توکار برای مدیریت کارای رویداد(شامل روند عملکرد گذشته) محدود یکی از موارد مهم مانیتورینگ و همچنین انجام موارد Helpdesk از راه دور هست..Citrix با استفاده از یک کنسول بومی با نام   Director به شما این امکان را میدهد که بصورت کاملا ریز دسکتاپ ها و نرم افزارهای باز شده توسط کاربران و همچنین منابع مورد استفاده توسط دسکتاپها را مانیتور کنید و علاوه بر مانیتورینگ به شما این امکان را میدهد که دسکتاپ کاربران دیده و ان ها رو مدیریت کنید از طریق امکانی با نام Shadowing. در Horizon  امکان مانیتورینگ دسکتاپها وجود دارد اما نه خیلی کاربردی طوری که باید از ابزار دیگری با نام vRops استفاده کرد.
روند و آمار استفاده از app مجزا
لیست موجودی Hotfix برای عیب یابی آسان
مانیتورینگ سطح شبکه بلادرنگ و روند یکپارچه شده با بینش HDX
یکپارچگی با مدیر عملیات مرکز سیستم (SCOM) برای مانیتورینگ بسته زیرساخت کامل SCOM یک ابزار مانیتورینگ بسیار پر قدرت مایکروسافتی است که شما میتوانید تمام شبکه خودتون رو بصورت متمرکز مانیتور کنیید. شرکتCitrix  قابلیت یکپارچگی با SCOM رو دارد به شکلی که شما میتوانید در کنسول SCOM تمام پخش ها مجازی ساز Citrix را مدیریت کنید. Horizon   به شما امکان یکپارچگی  با SCOM رو نمیدهد
بهترین تحلیل عملی، پیشنهادات امنیتی، تشخیص­ها و تفکیک مورد به وسیله Citrix Insight Services/Smart Check

مدیریت app و سیستمها

مدیریت تصویر توکار برای دسکتاپ­ها و سرورها (فیزیکی و مجازی)
مدیریت تصویر واحد آماده enterprise برای دسکتاپهای مجازی مبتنی بر لینوکس
تحلیل footprint ورودی/خروجی دسکتاپها/سرورهای مجازی با بیش از 90% با تکنولوژی­های storage caching
سازگاری app و آزمایش قابلیت همکاری یکپارچه شده، کشف وابستگی و ارزیابی تصویر با AppDNA
App ساده شده و مدیریت دسکتاپ با لایه بندی app مجازی ساز Citrix
·        سازگاری app بالا متوسط
·        مدیریت تصویر واحد درست
·        یکپارچه شده با VDI/HSD
·        Cloud Ready
·        زمانهای شروع و ورود به app پایین بالا
·        هر زیرساخت
·        لایه بندی سیستم عامل
·        مدیریت Enterprise
·        Versioning
·        App Rollback
انتشار منعطف app بر اساس تگ­های سرور و app، مدیریت روزانه و فعالیت­های rollout را آسان می کند.
app به حد تعداد کاربرانی که به یک app دسترسی دارند و/یا به حد تعداد موارد از appها که به طور همزمان نیاز به منابع زیاد دارند، محدود می­شود.
مدیریت توان VM پیچیده برای کارایی بالای توان (دسکتاپها/سرورها) محدود مدیریت توان در مجازی ساز Citrix  بسیار پیشرفته است حتی در حدی که شما میتوانید زمانبندی کنید که در چه زمان هایی از روز و حتی چه روزهایی در هفته چنر ماشین مجازی روشن و همچنین میتوانید از درصد هم استفاده کنید. Horizon هم همچین امکانی دارد اما به اندازه ی مجازی سازی
Citrix شما حق انتخاب زیادی ندارید و فقط یک سری موارد ثابت هستند که میتوانید استفاده کنید
مکانیزمهای منعطف برای راه اندازی مجدد خودکار VM (شامل اعلانهای کاربر)
یکپارچگی App-V مایکروسافت برای مدیریت تحویل app متمرکز
یکپارچگی با مدیر عملیات مرکز سیستم
یکپارچگی با مدیر پیکربندی مرکز سیستم مایکروسافت برای مدیریت و انتشار app
آپگریدهای زیرساخت منعطف و در هم گسیخته و پشتیبانی ورژن اصلی 1-/+N

 

 

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *