مجله

متاورس یک تحول جدید در تکنولوژی و 4 مورد از ویژگی‌های آن

تحول جدید با وجود تکنولوژی متاورس-پایه ریزان
رای بدهید

این روزها مبحث‌های تکنولوژی در بین مردم دنیا بسیار رواج پیدا کرده و هر روز شاهد یک ابتکار جدید از هوش مصنوعی و دیگر تکنولوژهای جدید هستیم. با این حال، هر روز اسم پروژه‌ها و ایده‌های دیجیتالی جدیدی رو میشنویم که هر کدوم برا خودشون هدفی معین کردن و درصدد جلب توجه عمومی هستند. یکی از آن‌ها که در چندین ماه اخیر بسیار مورد توجه تمامی مردم دنیا قرار گرفته است، مربوط به متاورس می‌باشد. شاید در شبکه‌های مختلف اسم متاورس – Metaverse را شنیده باشید، اما باید بدانید که این تکنولوژی جدید چگونه می‌تواند دنیا را متحول کند. اگر بخواهیم خلاصه‌ای از آن را تعریف کنیم؛ متاورس یک پروژه واقعیت مجازی جهت پیوند جهان فیزیکی ما با زندگی دیجیتال، دنیای آواتارها و نسل بعدی اینترنت می‌باشد. این تکنولوژی جدید می‌تواند به تمامی افراد دنیا و همه کسب و کارها کمک کند تا به بهترین نحو ممکن بتوانید با دیگران در ارتباط باشید. این ارتباط می‌تواند در هر مکانی که دوست دارید و یا اینکه یک قرار کاری یا یک مقالات دوستانه باشد. پس نتیجه می‎گیریم که جهان در حال تحول بسیار بزرگی است که شاید تا به حال به خود ندیده است. این فقط یک نمونه از ابتکارات جدید ساخت بشر است که هر لحظه باید منتظر پیشرفت‌های دیگر هوش مصنوعی باشیم.
در این مقاله قصد داریم که متاورس را به طور کامل برای شما شرح دهیم و کاربردهای مهم آن را بیان کنیم. پس با ما در پایه ریزان هوشمند همراه باشید.

متاورس چیست؟

به طور کلی یک فضای سه بعدی آنلاین و مشترک است که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر و با اشیاء و آواتارهای تولید شده توسط کامپیوتر تعامل داشته باشند. این یک دنیای مجازی است که از اینترنت به عنوان شبکه زیربنایی خود استفاده می‌کند. Metaverse برای اهداف مختلفی از جمله شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، آموزش استفاده می‌شوند. می‌توان از آنها برای ایجاد جهان‌های مجازی که آینه دنیای واقعی است استفاده کرد یا می‌توان از آنها برای ایجاد جهان‌های کاملاً جدید و خیالی بیان کرد. با این حال تجربه‌ای منحصر به فرد و همه جانبه را ارائه می‌دهند که بر خلاف هر چیز دیگری در اینترنت است. بطور کلی، این یک دنیای مجازی سه بعدی است که توسط کاربران ایجاد و نگهداری می‌شود و مانند دنیای فیزیکی می‌توان با آن کاوش کرد و با آن تعامل داشت. این یک تکرار فرضی از اینترنت به عنوان یک دنیای مجازی جهانی و فراگیر است که بر ارتباط اجتماعی متمرکز شده است.

متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

رابطه متاورس(Metaverse) و فیس‌بوک

شرکت فیس‌بوک (Facebook)،‌ غول حوزه فناوری، یکی از نمونه شرکت‌های پیشرو در این حوزه بحساب می‌آید. همه ما می‌دانیم که فیس بوک در اقدام به تغییر نام کمپانی خود به متا (Meta) کرده است. این اسم را حتی در زمان باز کردن صفحه اینستا هم می‌بینیم. همکاری مشترک فیس‌بوک با شرکت‌های مطرح و بزرگ برای بسط و توسعه متاورس دلیل محکمم دیگری بر گسترده‌بودن این پروژه عظیم است که باید در نظر گرفت.
با این حال مارک زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک در این مورد بیان کردند که:
«امیدوارم در آینده به‌عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم و قصد دارم کار و هویت خود را بر آنچه در حال ساخت آن هستیم، تثبیت کنم. ما اکنون به‌عنوان دو بخش مختلف به کسب‌و‌کار خود نگاه می‌کنیم و گزارش می دهیم؛ یکی برای خانواده اپ‌هایمان و دیگری برای تلاشی که در پلتفرم‌های آینده انجام می‌شود.
و در ادامه توضیح دادند که به عنوان بخشی از پروژه، این زمان فرا رسیده که یک برند جدیدی را اتخاذ کنیم تا تمام کارهای که در زندگی خود انجام می‎دهیم را دربرگیرد؛ تا منعکس کنیم ما چه کسی هستیم و قصد ساخت چه چیزی را داریم. »

4 ویژگی‌ مهم متاورس که باید بدانید!

1- حضور بودن آن

یکی از مهم‎ترین ویژگی‌های متاورس(Metaverse) حضور یا همان Presence می‌باشد.
حضور به این معناست که کاربران در متاورس یا همان دنیای مجازی می‌توانند در کنار تمامی کاربران مدنظر خود، احساس حضور کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این احساس حضور به افزایش کیفیت تعاملات در این دنیای مجازی کمک می‌کند. البته باید به این نکته توجه کنید که درک احساس حضوری و نزدیکی به کاربران از طریق هدست و نمایشگرهای هستش که در مقابل شما قرار دارد.

ویژگی‌ مهم متاورس

ویژگی‌ مهم متاورس

2- همکاری در هر عرصه‌ کاری

امرزوه با وجود ترافیک‌های طولانی و مقالات‌های کسب و کاری که در مناطق مختلف انجام می‌شود، موجب شده که بعضی از افراد به سر قرار دیر برسند. با این حال، متاورس این کار را برای کاربران آسان کرده است و قابلیت همکاری یکی دیگر از جوانب مهم در دنیای متاورس محسوب می‌شود. با کمک این تکنولوژی کاربران می‎توانند در دنیای Metaverse و مجازی سفر کرده و با یکدیگر قرار مقالات داشته باشند. به عبارتی دیگر یکپارچگی موجود در متاورس به کاربران این امکان را داده تا با داشتن یک آواتار یکسان بتوانند در عمه بخش‌های آن حضور داشته و از امکانات آن برخوردار شوند.

3- عدم هزینه‌های اضافی

همه ما می‌دانیم که رفت و آمدهای ما به هر مکان دیگری دارای هزینه‌های می‌باشد که باید آن را پرداخت کنیم. از مزیت‌های بارز و محبوبی که در دنیای Metaverse وجود دارد حذف هزینه‌های دنیای فیزیکی مثل هزینه رفت‌و‌آمد، آموزش‌، خرید سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و موارد دیگر می‌شود. به طور کلی، کاربران برای انجام کارهای ملاقاتی و دیگر موارد نیاز به هزینه‌های اضافی نخواهند داشت.

4- ارتباط همگانی و همزمانی

همزانی در Metaverse بدان معناست که در آن امکان ارتباط و تعامل بین تمامی کاربران جهان به صورت همزمان و همگانی وجود دارد.به عبارتی دیگر حوزه متاورس توانایی تعامل و ارتباط میان میلیاردها کاربر در زمان واقعی را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سیزده =