مقاله

راهکار مجازی سازی,از مشاوره تا پیاده سازی و 10 دلیل برای اجرا در سازمان

مجازی سازی

راه اندازی سرویس مجازی سازی Vmware Vsphere

امروزه سازمانها با توجه به شرایط اقتصادی جهان مستمرا” به دنبال راه‌حل‌هایی جهت مدیریت موثر بر منابع وکاهش هزینه‌های خود می‌باشند. از طرفی اهميت استمرار خدمات فناوری اطلاعات در سازمانها به حدي است که هم اکنون متخصصین باید شبکه‌های اطلاعاتی را بصورتي طراحي کنند

تا توانايي پاسخگویی سریع به نيازها را با ضریب دسترسی (availability 99.999%) داشته باشند. از مواردی که کمک شایانی به مدیریت کارآمد، کاهش هزینه، و استفاده بهینه از منابع IT و افزایش دسترس‌پذیری سرویسهای آن می‌نماید، فناوری‌های مجازی سازی یا Virtualization Computing ، مانیوتورینگ جامع و مدیریت کلاینتها می‌باشد.

پایه ریزان فناوری هوشمند

پایه ریزان فناوری هوشمند

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند با اتکا به کارشناسان با تجربه خود که همگی دارای مدارک بین المللی بوده و سالها در امر آموزش حوزه IT کشور مشغول به آموزش بوده اند توانایی ارائه مشاوره، پیاده سازی، ارتقاء و ترمیم بستر مجازی سازمانها را دارا می باشد.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکارهای VMware را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور یکی از تکنولوژی های نادری است که آنقدر کامل و ایده آل است که به نظر واقعی نمی آید، اما واقعی است.اولین کاربرد آن ، راه اندازی تعداد بیشتری سرویس دهنده روی همان تعداد سخت افزار که در اختیار می باشد، در این ویژگی ممتاز ،محدودیت سرور را باید به فراموشی سپرد.

این تکنولوژی از همان ابتدا به یک راه حل چند منظوره تبدیل گشته که قابلیت اطمینان بیشتر،مدیریت بهتر و سایر مزایا را فراهم می سازد که آن را ابزاری حیاتی برای مدیران مراکز داده سازمان ها ساخته است. سادگی بهره برداری از فناوری مجازی سبب اقبال و توجیه بکارگیری آن میشود.

اگر بخواهیم از مجازی سازی یک تعریف بسیار ساده ارائه دهیم میتوانیم بگوییم یک سرور مجازی تنها با استفاده از یک نرم افزار ارزان قیمت، رفتار و قابلیت های یک سرور فیزیکی مستقل را دارا خواهد شد.

مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور

ده دلیل عمده مدیریتی برای پذیرش مجازی سازی :

 1. کاهش هزینه های نگهداری
 2. افزایش بهره وری
 3. افزایش بهره برداری بیشتر از امکانات موجود
 4. انعطاف پذیری سیستماتیک و قابلیت توسعه نامحدود
 5. مدیریت پذیری بیشتر وساده تر
 6. یکپارچه سازی سرورها و بهره برداری بهینه از امکانات زیر ساخت شبکه
 7. کاهش چشمگیر هزینه های خریداری تجهیزات زیر ساخت
 8. افزایش انعطاف پذیری و سرعت پاسخ دهی عملیاتی
 9. افزایش زمان دسترسی به امکانات و پیوستگی زمان عملیاتی سیستم (HA)
 10. مدیریت و امنیت بیشتر سرویس دهنده ها و ایستگاههای کاری

مزایای ویژه استفاده از ماشین مجازی

 1. قابلیت تطابق و انعطاف پذیری : ماشین مجازی باکلیه سیستمهای کامپیوتری سازگار میباشد.
 2. ایزولاسیون : ماشین مجازی کاملا از سایر ماشینهای مجازی مجزا میباشد.
 3. کپسوله سازی: ماشین مجازی یک محیط پردازشی کامل را درون “یک فایل “کپسوله مینماید.
 4. عدم وابستگی به سخت افزار: ماشینهای مجازی بدون وابستگی به سخت افزار کار میکنند.
 5. امنیت بالا در مجازی سازی به دلیل به حداقل رسیدن Footprint ها

انواع سرویس های مجازی سازی

Server Virtualization که در واقع همان ماشین های مجازی می باشد که نقش سرورهای سازمان را بازی می کنند، بطور مثال میل سرور Microsoft Exchange که بصورت یک VM یا ماشین در سیستم مجازی سازمان شما راه اندازی شده است و دیگر سرویس ها

ماشین مجازی

ماشین مجازی

Desktop Virtualization یا مجازی سازی دسکتاپ که با عنوان Virtual Desktop Infrastructure یا VDI نیز نام برده می شود، این سرویس نیز امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده، با استفاده از سرویس VDI می توان سیستم عامل کلاینتی کاربر را بر روی یک ماشین مجازی نصب کرده

و بجای خرید یک کامپیوتر اداری که شامل هزینه بالا (جهت خرید) و نگهداری پر دردسر (نگهداری سخت افزاری و نرم افزاری) از یک Thin Client و یا یک Zero Client بعنوان ایستگاه کاری کاربر استفاده شود و سپس کاربر به دسک تاپ مجازی شده خود متصل می شود،

این روش باعث پایین آمدن هزینه های برق (برق مصرفی کلاینت ها) و همچنین هزینه های نگهداری و مدیریتی سیستم عامل کلاینت ها می شود.(در این بخش شرکت VMware محصولی با نام VMware Horizon View دارا می باشد)

Application Virtualization در این روش برنامه های کاربردی بعنوان بسته های مجازی ارائه می گردد، نرم افزار ها از لایه یک وب سایت بصورت Remote در اختیار کاربر قرار می گیرد، کاربران با اجرا کردن آنها می توانند با آن برنامه کار نمایند

بگونه ای که همانند آن که برنامه بر روی سیستم خودشان نصب شده است، در حقیقت در این روش برنامه بر روی سرور ها اجرا می شود و خروجی اینترفیس آنها برای کاربر نمایش داده می شود.

راه اندازی سرویس مجازی سازی Hyper-V

امروزه مجازی سازی در سطوح گوناگونی  در تمامی شبکه ها رخنه کرده است، مزایای این سرویس در حدی می باشد که استفاده از آن در هر اندازه ای که سازمان شما باید کاملا قابل دفاع برای راه اندازی می باشدو در سطح بسیار بالایی سربار مدیریتی (Administrative Overhead) را کم می کند و در بخش هزینه ها به شدت به مجموعه و سازمان شما کمک می نماید.

از این رو شرکت های گونا گونی در این حوزه مشغول به کار می باشند که می توان از میان آنها به شرکت مایکروسافت (Microsoft)، کمپانی VMware و همچنین شرکت Citrix اشاره کرد.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند با اتکا به کارشناسان با تجربه خود که همگی دارای مدارک بین المللی بوده و سالها در امر آموزش حوزه IT کشور مشغول به آموزش بوده اند توانایی ارائه مشاوره، پیاده سازی، ارتقاء و ترمیم بستر مجازی سازمانها را دارا می باشد.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند توانایی ارائه مشاوره و راه اندازی راهکارهای Hyper-V را دارد، جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

شرکت مایکروسافت با ارائه Windows Server 2016 بار دیگر در رقابت بین سیستم های مجازی (Hypervisorها) آتشی براه انداخت، سرویس هایپر وی (Hyper-V) که در Windows Server 2016 به نسخه پنج رسیده،

دیگر یک سیستم به بلوغ رسیده می باشد که با ارئه خدمات بی نظر خود توجه بسیاری از مدیران شبکه ای و سازمانها را به خود جلب نموده، امکاناتی نظیر پستیبانی از Container با استفاده از Docker و همچنین ارائه نسل جدید از سرورهای مایکروسافت تحت عنوان Windows Nano Server جز مواردی به شمار می آید

که امنیت و پایداری و کارایی بسیار بسیار بالایی را به این محصول مجازی سازی می دهد، بر روی تمامی این قابلیت های عالی رایگان بودن این سرویس را نیز اضافه کنید! بدیهی است که خیلی از قابلیت های Microsoft Hyper-V را می بایست با پرداخت هزینه در دیگر سرویس های مجازی سازی همانند VMware VSphere و Citrix Xen Server بدست آورید.

از لحاظ میزان پشتیبانی سخت افزار در مجازی سازی Hyper-V، این محصول بسیار قوی عمل کرده و توانایی بالایی را ارئه می دهد، در جدول زیر حداکثر میزان پشتیبانی در Hyper-V نمایش داده شده است.

امکانات مدیریتی نظیر Clustering و High Availability به بهترین شکل در مایکروسافت Hyper-V 2016 پشتیبانی می شود، در ادامه به مهمترین قابلیت های این محصول اشاره شده است.

HA or High Availability Clustering با استفاده ازاین قابلیت تضمین می شود تا در صورت بروز هر گونه اختلالی که منجر به خارج شدن Hyper-V Server از شبکه گردد، ماشین های مجازی بصورت اتوماتیک بر روی یک سرور دیگر (موجود در Failover Cluster) بالا بیاید و به ادامه کار خود مشغول گردد.

Hyper-V Dynamic Optimization با استفاده از این قابلیت امکان جابجایی اتوماتیک VMها بر روی Hyper-V Server مهیا می شود تا سیستم بهترین راندمان کاری را در بخش های CPU, RAM, Disk, Network بر روی سروهای مجازی برای VMها مهیا نماید (این قابلیت همانند سرویس Distributed Resource Scheduler DRS در VMware می باشد).

Hyper-V Power Optimization با استفاده از این قابلیت امکان پایش Hyper-V Serverها در جهت مدیریت انرژی برق مهیا می گردد

در واقع در صورتی که یک Server دارای Work Load بالایی نباشد ماشین های مجازی آن به یک Server دیگر منتقل می گردد و سخت افزار Server در حالت Sleep قرار می گیرد تا از مصرف برق جلوگیری شود و در صورت نیاز بصورت اتوماتیک سرور Wake Up می شود و به چرخه کاری خود ادامه می دهد

(این قابلیت همانند سرویس Distributed Power Management DPM در VMware می باشد).

Live Migration این قابلیت امکان جابجای کردن یک ماشین مجازی روشن را از روی یک Hyper-V Host بر روی یک Host روشن دیگر می دهد.

لازم به ذکر می باشد که در Hyper-V برای Storage Migration نیازی به SAN Storage نمی باشد و Hyper-V از قابلیت Share-nothing live migration پشتیبانی می کند.

Storage Migration در این قابلیت امکان جابجایی دیسک مجازی یک VM از روی یک LUN برو روی یک LUN دیگر در همان Enclosure و یا یک SAN Enclosure دیگر را مهیا می کند، در شرایطی که ماشین مجازی روشن است،

VM Replication این قابلیت امکان ایجاد یک نسخه المثنی از ماشین مجازی در یک سایت فیزیکی دیگر را مهیا می نماید تا در صورت بروز اختلالات کلی در سطح مرکز داده ماشین مجازی در جای دیگری بتواند ادامه به کار دهد.

پشتیبانی کامل از سیستم عامل Linux و Free BSD و صدرصد Windows Server/Client

پشتیبانی از سویچ مجازی Cisco Nexus 1000v

پشتیبانی از Network/Disk QOS بسیاری از سازمان ها و Service Provider ها، دارای (Service-Level Agreement (SLA می باشند. با استفاده از قابلیت کلیدی Network QoS، این امکان ایجاد می گردد تا Minimum Bandwidth برای یک ماشین مجازی تخصیص یابد.

تضمین حداقل پهنای باند برای سرویس های حیاتی در سازمان ها و سرویس های مختلف در سرویس دهندگان، قابلیتی بسیار قابل توجه به شمار می آید.

علاوه بر آن، امکان تعریف Maximum Bandwidth برای ماشین های مجازی سبب می گردد تا سرویس هایی که ترافیک بالایی ایجاد می کنند، دارای سهم محدودی از کل ترافیک میزبان مجازی باشند.

علاوه بر امکان تعریف Minimum Bandwidth امکان تعریف Relative Minimum Bandwidth و تخصیص وزن به ماشین های مجازی جهت پهنای باند نیز وجود دارد.

علاوه بر قابلیت Quality of Service برای Network، این قابلیت برای Storage نیز وجود دارد. در محیط های multitenant امکان مدیریت IOPS برای Storage های مجازی وجود دارد. یکی از مثال های کاربرد Storage QoS، وجود Database سرور های با تراکنش بالا می باشد.

پشتیبانی از Bit locker جهت رمزنگاری دیسک مجازی VMها در سطج Guest OS

پشتیبانی از EFI به جای BIOS در ماشین های مجازی نسل 2

بالا بردن سطح امنیت ماشین های مجازی با استفاده از سرویس Host Guardian در Windows Server 2016 ، در واقع با استفاده از این سرویس می توانیم ماشین های مجازی را به گونه ای دارای یک لایه محافظتی با نام VM Shielded نماییم تا فقط امکان روشن شدن بر روی Hostهای Trusted شده ما را داشته باشند.

موارد ذکر شده در لیست بالا بخشی از توانایی Hyper-V 2016 می باشد، جهت آشنایی بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید تا بهترین راهکار مجازی سازی سازمانی را در اختیار شما قرار دهند.

نرم افزار VoIP & Network Quality Manager

با نرم افزار Wallix رمزهای عبور را مدیریت کنید

با نرم افزار DLP MacAfee کنترل داده‌ها را در دست بگیرید

نرم افزار Network Automation Manager با 9 عملکرد…

نرم افزار User Device Tracker و7 قابلیت جالب توجه!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *