شبکه, Solarwinds, مقاله

3 کاربرد نرم افزار Network Topology Mapper

3 کاربرد نرم افزار Network Topology Mapper-پایه ریزان هوشمند
رای بدهید

نرم افزار Network Topology Mapper چیست؟

نرم افزار Network Topology Mapper نوعی نرم افزار طراحی شبکه است که می‌تواند برای طراحان بسیار چالش برانگیز باشد. با استفاده از نرم افزار Network Topology Mapper  کاربر می‌تواند با یک بار اسکن تجهیزات و زیرساخت‌های شبکه، انواع متنوعی از نقشه‌ها را برای سخت افزارها به صورت خودکار، طراحی نماید و به ترسیم نقشه شبکه بپردازد.

در صورتی که تمایل به شناخت و بررسی این نرم افزار کاربردی جهت طراحی و ترسیم نقشه شبکه دارید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

نرم افزار Network Topology Mapper

نرم افزار Network Topology Mapper

ویژگی‌های نرم افزار Network Topology Mapper

  • اسکن شبکه و نقشه برداری شبکه به صورت خودکار؛
  • ایجاد چندین نقشه با استفاده از یک اسکن مشخص؛
  • جست و جو و اسکن شبکه به صورت چند سطحی؛
  • تشخیص اتوماتیک تغییرات در توپولوژی و نقشه شبکه؛
  • ارسال نمودارهای طراحی شده شبکه را به نرم افزارهای رسم نقشه مانند Visio.
ویژگی‌های نرم افزار Network Topology Mapper

ویژگی‌های نرم افزار Network Topology Mapper

کاربردهای نرم افزار Network Topology Mapper

1. رسم خودکار نقشه برای شبکه

با استفاده از Network Topology Mapper کاربر می‌تواند نقشه شبکه خود را با اسکن سخت افزارها و زیرساخت شبکه و به صورت خودکار ایجاد کند. ترسیم دستی نقشه برای شبکه یک فرآیند طولانی و پر زحمت است، زیرا مهندس شبکه باید به صورت مداوم نمودارهای شبکه را به روزرسانی کند تا با اضافه شدن دستگاه‌های جدید یا حذف دستگاه‌های قبلی خللی در کار شبکه به وجود نیاید. با NTM، فرآیند ترسیم نمودار شبکه به صورت خودکار انجام شده کاربر به راحتی دستگاه‌های موجود در شبکه و اتصالات آن‌ها را اسکن و بررسی خواهد کرد.

2. نقشه برداری خودکار از شبکه

کاربر با استفاده از Network Topology Mapper ، می تواند دستگاه‌ها و زیرساخت‌های موجود در شبکه را پیدا کرده و نموداری دقیق برای دستگاه‌ها و اتصالات آن‌ها را ایجاد کند. هنگامی که نقشه شبکه به صورت خودکار ایجاد شد، کاربر می‌تواند به راحتی آن را تغییر داده و جزئیات بیشتری را وارد نقشه نماید. این نقشه همچنین سایر اقدامات نظارتی، برنامه ریزی و عیب یابی برنامه‌ریزی شده در شبکه را پشتیبانی می‌کنند.

3. نمودار منطقی توپولوژی شبکه

نرم افزار Network Topology Mapper به منظور راحت شدن ترسیم نقشه توپولوژی شبکه طراحی شده است. این نرم افزار به طور خودکار دستگاه‌های موجود در کل شبکه را پیدا کرده و معمولاً نمودارهای دقیقی را بر اساس اتصالات آن‌ها در چند دقیقه ایجاد می‌کند. بعد از این ترسیم خودکار، کاربر می‌تواند جزئیات گره‌ها و اتصالات را تغییر دهد تا نمودار شبکه در صورت بروز تغییرات به روز شود.

 Network Topology Mappe

Network Topology Mapper

4. نرم افزار نمودار شبکه  LAN/WAN

SolarWinds Network Topology Mapper (NTM) نرم افزاری است که روند ایجاد نمودارهای شبکه LAN/WAN را برای کاربر آسان و شهودی کند. ابزار «نمودار شبکه» نموداری شهودی از دستگاه‌ها و اتصالات شبکه ایجاد می‌کند. کاربر همچنین می‌تواند آدرس IP را اسکن کند یا یک دستگاه مرکزی (معمولاً یک سوئیچ شبکه اصلی) تعریف کنید تا شبکه خود را با استفاده از روش‌های استاندارد شبکه مانند ICMP، SNMP v1-v3 ، WMI ، CDP ، VMware ،Microsoft Hyper-V  تعریف نماید.

5. مدیریت زیرساخت‌های شبکه

این نرم افزار، به طور خودکار یک موجودی کامل از زیرساخت شبکه ایجاد می‌کند تا تسلط کاربر را بر شبکه افزایش دهد. داشتن لیستی از دستگاه‌های شبکه که به راحتی قابل دسترسی باشند، برای طراحی‌های بعدی بسیار مهم است. با SolarWinds Network Topology Mapper (NTM) ، ایجاد موجودی شبکه از آسان‌تر است. این نرم افزار، شامل یک قابلیت جست و جوی خودکار است که به طور خودکار دارایی‌ها و زیرساخت‌های شبکه مانند دستگاه‌ها، سرورها، میزبان‌های مجازی و غیره را تعیین کرده و یک پرونده به روز با جزئیات کلیدی برای هر دستگاه از شبکه ایجاد می‌کند.

6. معماری شبکه LAN

با استفاده از نرم افزار Network Topology Mapper (نرم افزار طراحی شبکه)، ایجاد یک نقشه توپولوژی برای شبکه‌های LAN ساده‌تر می‌شود. بخش نقشه برداری LAN NTM به طور خودکار دستگاه‌ها در شبکه LAN پیدا می‌کند تا نقشه واضحی از دستگاه‌ها و اتصالات آماده شود. شما با NTM می‌توانید کل شبکه را اسکن کنید یا یک دستگاه با آدرس IP خاصی را برای اسکن بخش‌های کوچک‌تر شبکه تعریف کنید. از دیگر نرم افزارهای شرکت سازنده این نرم افزار یعنی لایسنس Solarwinds می‌توان به NAM، SCM، ARM، NPM، NOM، NTA، NCM،  IPAM،DPA ، SRM، WHD، WPM، LEM، NTM VNQM،  SAM، VMو  UDT اشاره کرد.

جمع بندی

نرم افزار طراحی شبکه Network Topology Mapper ویژگی ها و کاربردهای مختلفی دارد که در این مقاله سعی شد به مهمترین آن‌ها اشاره شود از ویژگی‌های این نرم افزار این است که کاربر می تواند با یک بار اسکن زیرساخت‌های شبکه مدل های مختلفی از نقشه ها را به صورت خودکار طراحی کند.

همچنین، شما می‌توانید لایسنس NTM Solarwinds را در پایه‌ریزان فناوری هوشمند خریداری کنید.

1 دیدگاه در “3 کاربرد نرم افزار Network Topology Mapper

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =