مجله

 Syslog چیست؟

 Syslog چیست؟-پایه ریزان
4/5 - (1 امتیاز)

Syslog چیست؟ موضوع مورد بررسی این مقاله می باشد. در ادامه به معرفی کامل ان میپردازیم.

Syslog پروتکلی است که مخفف کلمه های System و Log می باشد. در سیستم های کامپیوتری از آن برای ذخیره، جمع آوری و مدیریت داده ها استفاده می شود و بعد از آن به کمک نرم افزارهای تحلیلی و گزارش دهی عملیات نظارت، عیب یابی و رفع اشکال، حسابرسی و بیشتر عملیات IT را انجام می دهند.

سیستم های کامپیوتری به کمک این پروتکل می توانند تمامی گزارش رویدادها به یک سرور مرکزی برای ذخیره سازی داده ها را ارسال کنند. ساختار آن به گونه ای است که معمولا از سه بخش اصلی دستگاه ارسال کننده، دستگاه دریافت کننده و سیستم ذخیره سازی یا دیتابیس تشکیل می شوند.

به دلیل استفاده آسان و سادگی پروتکل Syslog در مورد ثبت و انتقال داده های رویدادهای سیستم، محبوبیت زیادی برای کاربران از سال 1980 تا امروز حفظ کرده است.

معماری لایه ای این پروتکل یکی از پر کاربردترین ویژگی های آن است که باعث سادگی آن شده و کاربران به کمک آن می توانند با استفاده از چندین پروتکل گوناگون پیام های خود را ارسال کنند. کاربران یا مدیران شبکه به کمک Syslog بر همه ی لاگ ها نظارت دارند و وقایع شبکه را با بررسی مداوم زیر نظر خود می گیرند.

شرکت پایه ریزان فناوری هوشمند محصول Syslog را با کیفیت عالی و به روز با قیمت مناسب، در کوتاه ترین مدت به شما ارائه می دهد، در صورت تمایل می توانید با شماره های موجود در این صفحه تماس بگیرید.

Syslog شبکه چیست؟

در مقدمه کمی صحبت شد که Syslog چیست، در ادامه بیشتر با این سیستم شبکه ای اشنا میشویم.

در سیستم لاگ، سه لایه شامل لایه انتقال که پیام ها را ارسال می کند، لایه اپلیکیشن که پیام ها را مسیر یابی و تفسیر می کند و لایه محتوا وجود دارند. حداکثر پیغام Syslog می تواند دارای سایز 1024 بایت باشد. ساختار این شبکه شامل اطلاعاتی مانند Message، Facility، severity، Timestampو Hostname است که هر کدام خصوصیات و تعریف مخصوص به خود را دارد، درک هر کدام از آن ها کمک مناسبی به راه اندازی و استفاده درست از نرم افزار را ایجاد می کند.

زمان زیادی است که این پروتکل ارائه شده و از آن برای ارسال پیام به سرور مرکزی استفاده می شود.

نکته: لایسنس سیسکو برای تجهیزات شبکه های کامپیوتری، قابلیت و مزایای زیادی را در هنگام استفاده از آن ها برای کاربران فراهم می کند.

 Syslog سیسکو چیست؟

افراد در مرحله اول باید دستگاه خود را با تاریخ و زمان درست و مناسب پیکر بندی کرده باشند و بعد از انجام این مراحل اقدام به پیکر بندی دستگاه سیسکو برای ارسال پیام Syslog را انجام دهند.

افراد و کاربر برای انجام کارها باید آدرس آی پی Sysol خود را فعال کنند.

 Syslog Server چیست؟

Syslog server گیرنده پیغامی است که تجهیزات شبکه، پیغام های خود را به وسیله پروتکل Syslog به آن ارسال می کنند و پروتکل Syslog به کمک تجهیزات شبکه ای بسیاری مثل فایروال ها، سوئیچ ها و روتر ها حمایت و پشتیبانی می شوند.

شبکه های پیشرفته برای اینکه لاگ ها و رویداد های مهم شبکه همیشه در دسترس باشند و در صورت نگه داری بر روی RAM با استارت شدن و راه اندازی دستگاه لاگ ها پاک نشوند این لاگ ها را به Syslog Server ارسال می کنند. این سرور همه ی پیام ها را در یک مکان مشخص برای مدت طولانی ثبت و جمع آوری می کند.

تجهیزات شبکه برای جمع آوری، ذخیره و متمرکز سازی داده ها از Syslog استفاده می کنند و همه ی Syslog Server ها دارای اجزای اصلی که در بیشتر سیستم ها مشترک اند مانند Sysog Listener، Database، Alerting Module و Management and Filtering Mechanism هستند.

استفاده از Syslog Server مزیت های زیادی مانند وقفه های تجاری کمتر، کاهش تعداد هشدارها، عیب یابی پیشگیرانه، گزارش رویدادها برای زمان طولانی ذخیره کننده، کاهش زمان Down Time سرورها و امکان دسترسی به رویدادهای تاریخی  را شامل می شود.

 Syslog facility چیست؟

فهمیدن اینکه Syslog چیست و بررسی Syslog facility وکاربرد آن ها در تجهیزات شبکه موضوعی مهم و کاربردی در بحث IT هستند.

Syslog facility تعیین کننده ی این است که پیام ها و لاگ ها از چه نوع سرویس یا نرم افزاری به وجود آمده است و این محتویات مربوط به چه دستگاهی هستند.

 Syslog message چیست؟

برای درک بهتر Syslog چیست به موضوعی مهم و گسترده برخورد می شود و این موضوع دارای نکات بسیار مهمی است و ان Syslog message است.

برای استفاده از Syslog message باید در مرحله اول محتویات آن را بررسی کرد که این پیغام ها اطلاعاتی ساده در مورد زمان وقوع اتفاق، محل وقوع اتفاق و موارد دیگر را بیان می کند.

بعد از آن امکان دارد اطلاعاتی در مورد آدرس آی پی سیستمی که محتویات را فرستاده است، نمایش داده شود.

بیشتر تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ها، فایروال ها، روتر ها و سرور ها و سیستم عامل آن ها می توانند Message ها یا پیام های Syslog را ارسال می کنند.

 Syslog در لینوکس چیست؟

برای log کردن عملکرد فرایند های سیستم از Syslog لینوکس استفاده می شود.

بیشتر سرویس هایی که در سیستم در حال اجرا هستند در مسیر Var/run/ دارای فایل هستند که همه ی فایل ها شامل pid سرویس مربوط و لازم به خود هستند و برای دسترسی به فرایندهای سیستم از آن استفاده می شود.

در مسیر var/log/ فایل های log مربوط به سرویس های مختلف قرار دارد که هر سرویس دارای یک فایل مختص به خود یا شاخه در این مسیر است.

معروف ترین فایل هایی که در مسیر var/log/ قرار دارند شامل موارد زیر است:

  • wtmp :

در این فایل اطلاعات باینری راجب به کاربرانی که هنگام بوت شدن سیستم login کرده اند موجود است.

  • 2. Messages :

هسته ی سیستم عامل همراه با تمام فعل و انفعالت نرم افزار و سخت افزار یک سیستم در فایل Messages قرار دارد.

جمع بندی

در پاسخ به سؤال Syslog چیست می توان گفت که این پروتکل در سیستم های کامپیوتری کاربرد مؤثر و زیادی دارد و یکی از ابزارهای مهم و مفید برای کاربران و مدیران شبکه است.

با در اختیار داشتن این ابزار مدیران شبکه می توانند شبکه های پیچیده و مهم را به آسانی نگه داری و مدیریت کنند.

پایه ریزان فناوری هوشمند با کادری متخصص و حرفه ای جواب گوی تمام سؤالات شما در مورد تجهیزات شبکه هستند و برای مشاوره و خرید محصولات می توانید از این گروه خبره کمک بگیرید.

پایه ریزان فناوری هوشمند محصولات با کیفیت و به روز را با قیمت مناسب و در اسرع وقت در اختیار شما قرار می دهد، در صورت نیاز به خرید لایسنس سیسکو و دیگر محصولات شبکه  می توانید با شماره تلفن های موجود در این صفحه تماس بگیرید و از تخفیف ویژه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهارده =