مجله

توضیح شبکه به صورت مختصر ولی کافی!

توضیح شبکه-پایه ریزان
5/5 - (1 امتیاز)

مفهوم شبکه بطور کلی از دو یا چند دستگاه یا گره تشکیل شده است که می‌توانند ارتباط برقرار کنند. دستگاه‌ها یا گره‌های مورد نظر را می‌توان با اتصالات فیزیکی یا بی سیم متصل کرد. نکته اصلی این است که حداقل دو جزء جداگانه وجود دارد و آنها به هم متصل هستند. اگر بخواهیم خلاصه به این موضوع بپردازیم می‌توان گفت که؛ شبکه مجموعه‌ای از رایانه‌ها، سرورها، رایانه‌های اصلی، دستگاه‌های شبکه، لوازم جانبی یا سایر دستگاه‌هایی است که به اشتراک‌گذاری داده‌ها متصل شده‌اند. نمونه ای از یک شبکه، اینترنت است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند. مقیاس یک شبکه می‌تواند از یک جفت دستگاه یا گره که داده‌ها دریافت یا ارسال می‌کنند تا مراکز داده عظیم و حتی اینترنت جهانی متغیر باشد. وجه مشترک همه این شبکه‌ها، از کوچک‌ترین شبکه‌ها تا بزرگ‌ترین آن، این است که به رایانه‌ها و یا کاربران اجازه می‌دهند اطلاعات و منابع را به اشتراک بگذارند.
ما در پایه ریزان هوشمند می‌خواهیم که توضیح مختصری از تعریف شبکه و مزایای آن را بیان کنیم که این تکنولوژی مهم چقدر در زندگی ما تاثیرگذار خواهد بود. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شروع تکنولوژی شبکه

این تکنولوژی شامل دستگاه‌های الکترونیکی و محاسباتی متصل به یکدیگر هستند که داده‌های موردنیاز را با هم مبادله می‌کنند. شبکه‌ها دارای سیستم‌های فیزیکی و سخت افزاری می‌باشند که به واسطه کابل یا بدون آن با یکدیگر در ارتباط هستند. بطور کلی در فناوری اطلاعات، به عنوان اتصال حداقل دو سیستم کامپیوتری که از طریق کابل یا اتصال بی سیم تعریف می‌شود. ساده ترین نوع آن، ترکیبی از دو کامپیوتر است که توسط یک کابل به هم متصل شده‌اند. اجرای شبکه‌ها برای اولین بار در اوایل دهه 1950 میلادی بود که ساختار کلی به نیرو ارتش و نیروهای دفاعی کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا ایجاد شد. هرچند در آن زمان نوع انتقال داده‌ها از طریق خطوط تلفن بوده است و کاربردهای آن به نسبت محدودتر بوده است. از آن زمان به بعد با پیدایش توسعه اینترنت و شبکه الکترونیکی جهان تحت وب، کاربرد شبکه‎های کامپیوتری توسط شرکت‌ها و ارگان‌ها توسعه یافته است. امروزه استفاده از شبکه‌های کامپیوتری محدود به شرکت‌ها، ادارات و نهادها نبوده و حتی در مدارس، آموزشگاه‌ها، فروشگاه‌ها و گاهی در خانه و کاربردهای شخصی نیز رواج دارد.

شروع تکنولوژی شبکه

شروع تکنولوژی شبکه

وظایف و مزایای یک شبکه چیست؟

وظیفه اصلی یک شبکه این است که به شرکت کنندگان یک پلت فرم واحد برای تبادل داده‌ها و به اشتراک گذاری منابع ارائه دهد. این وظیفه آنقدر مهم است که بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره و دنیای مدرن، عملا بدون شبکه غیرقابل تصور است. فناوری شبکه‌های کامپیوتری به قدری گسترده شده است که در تمامی مکان‌های تجاری و غیرتجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند تامین امنیت شبکه یکی از مسائل مهم محسوب می‌شود که همچنان در حال پیشرفت است.  امروز همه کسب و کارهای دنیا به سوی شبکه‌ها سوق داده می‌شوند و شرکت‌های مربوطه در تلاش هستند که از اتصالات سیمی کمتر استفاده کنند. به فرض مثال بدون شبکه در یک سیستم اداری، بخش فناوری اطلاعات باید تک تک رایانه‌ها را به چاپگر متصل کند، که پیاده سازی آن از نقطه نظر فنی دشوار است. یک شبکه به زیبایی این مشکل را حل می کند زیرا همه رایانه ها از طریق یک گره مرکزی به چاپگر متصل هستند. برخی از مزایای شبکه را می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  • تبادل سریع‌تر اطلاعات
  • به‌روز بودن اطلاعات
  • مدیریت و پشتیبانی مرکزی
  • قابلیت اطمینان
اهمیت و مزایای شبکه

اهمیت و مزایای شبکه

چه زمانی نیاز به شبکه نیاز داریم؟

این یکی از سؤال‌های مهم برای همه افراد است که چرا ما نیاز به شبکه داریم!
زمانیکه شما در محلی کسب و کار خود بیش از یک کامپیوتر وجود دارد، نصب و راه‌اندازی شبکه کامپیوتر در روند کاری بسیار مؤثر است. امروزه وجود شبکه کامپیوتری و اینترنت برای هر شرکت و یا کسب وکارهای خصوصی ضروری به حساب می‌آید، بنابراین هدف اصلی از نصب و راه‌اندازی شبکه برقراری ارتباط سیستم‌ها با یکدیگر، هزینه پایین در خرید تجهیزات سخت افزاری و مدیریت بهتر است که در این خصوص برای امنیت شبکه می‌‌توانید از تکنولوژی سیسکو استفاده کنید. البته این نکته را نباید فراموش کرد که شبکه فقط به کامپیوترها ختم نخواهد شد و دنیای اینترنت یکی از بهترین موارد برای بیان شبکه جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 3 =