مجله

منظور از رک شبکه چیست؟

رای بدهید

تجهیزات شبکه از جمله مهمترین عناصری هستند که در هر سازمانی برای ارتباط و انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند. اما این تجهیزات به دلیل حساسیت بالای خود، نیازمند محیطی امن و پایدار هستند. هدف از اجرای شبکه برای هر سازمانی، ماندگاری آن در دراز مدت است که نکات جزئی می‌تواند تاثیر زیادی در روند کاری شما داشته باشد. به همین دلیل، استفاده از رک شبکه مناسب برای سرور و تجهیزات شبکه بسیار حائز اهمیت است. این قفسه فلزی کمک می‌کند تا سیستم اجرای یک سازمان به مشکل برنخورد و از همه نظر پایدار بماند. شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد و بعضی افراد از این روش استفاده نکنند، اما رک می‌تواند از خطرهای احتمالی شبکه در بعضی مسائل سیستم را در امان بذارد. قطعا، مهم‌ترین تجهیزات مربوط به شرکت سیسکو می‌باشد که در انواع مختلفی از دستگاه‌ها به سازمان‌ها کمک خواهند کرد و ما در پایه‌ریزان هوشمند، ارائه انواع مختلفی از لایسنس‌های سیسکو، امنیت و نرم افزارهای شبکه برای مشتریان مهیا می‌سازیم. ما به همه افرادی که از تجهیزات شبکه بهره‌مند هستند، توصیه می‌کنیم که در نگهداری سیستم خود کوشا باشید.
ما در این مقاله قصد داریم که دلیل استفاده از رک را توضیح دهیم و چند نمونه از آن را بیان کنیم، پس با ما در شرکت پایه‌ریزان هوشمند همراه باشید.

اهمیت استفاده از رک‌ شبکه

با توجه به نیاز بالای خرید تجهیزات شبکه، حفاظت از آنها بسیار مهم است. به همین منظور، استفاده از رک شبکه به عنوان یک واحد استاندارد در ساختار شبکه‌های کامپیوتری بسیار مهم است. رک‌ شبکه به عنوان محفظه‌هایی برای نگهداری و مرتب سازی تجهیزات شبکه نظیر سرور، سوئیچ شبکه، کابل شبکه و روتر طراحی شده‌اند. با استفاده از آن، تجهیزات شبکه نه تنها مرتب و سازماندهی شده، بلکه از آسیب‌های فیزیکی، گرد و غبار و دیگر آسیب‌های ممکن نیز محافظت می‌شوند. به طور کلی، استفاده از رک‌ها در تجهیزات شبکه الزامی است زیرا این رک‌ها به عنوان یک محل مناسب برای نصب تجهیزات شبکه، امنیت و قابلیت دسترسی را بهبود می‌بخشند. با نصب تجهیزات شبکه در رک، می‌توان از فضای کمتری استفاده کرد و به راحتی تجهیزات را مرتب و سازماندهی کرد. علاوه بر این، نصب تجهیزات در رک شبکه باعث بهبود وضعیت حرارت و تهویه در شبکه می‌شود. با نصب فن‌های خنک کننده در رک شبکه، حرارت تولید شده توسط تجهیزات به خوبی تخلیه می‌شود و به همین دلیل احتمال خرابی تجهیزات کاهش می‌یابد.

اهمیت رک شبکه

اهمیت رک شبکه

رک‌ شبکه دیواری

رک‌ها به نام خودشان بر روی دیوار نصب می‌شوند و در ارتفاع 5 تا 9 یونیت و عمق 35 تا 60 سانتی‌متر در بازار موجود هستند. به طور کلی، این رک‌ها برای استفاده در شبکه‌های کوچک مناسب هستند و می‌توانند پاسخگوی نیاز آنان باشند. اما برای شبکه‌های بزرگ، استفاده از این نوع رک مناسب نیست زیرا شبکه‌های بزرگ دارای تجهیزات بزرگتر و بیشتری هستند که درون یک رک بزرگ قابل جایگذاری نخواهند بود. رک شبکه 9 یونیت یکی از پراستفاده‌ترین رک‌های دیواری است. لازم به ذکر است که این رک‌ها دارای درب از دو طرف هستند که میزان درسترسی به رک را افزایش می‌دهد. همچنین، می‌توان در این رک‌ها از پاور یونیت‌های 3 و 4 پورت و فن 12 سانتی‌متری استفاده کرد.

رک‌های ایستاده

رک‌ها به عنوان واحدهای استاندارد در ساختار شبکه‌های کامپیوتری بسیار مهم هستند. آنها به عنوان محفظه‌هایی برای نگهداری و مرتب سازی تجهیزات شبکه نظیر سرور، سوئیچ شبکه، کابل شبکه و روتر طراحی شده‌اند. با استفاده از رک‌ها، تجهیزات شبکه نه تنها مرتب و سازماندهی شده، بلکه از آسیب‌های فیزیکی، گرد و غبار و دیگر آسیب‌های ممکن نیز محافظت می‌شوند. رک‌ها جهت استفاده در شبکه‌های بزرگ کاربرد دارند و می‌توانند تجهیزاتی نظیر سوئیچ شبکه، سرورهای HP، پچ پنل، یوپی اس، روتر و سایر تجهیزات شبکه را درون خود نگاه دارند. یکی از مهمترین ویژگی‌های این رک‌ها دارا بودن 4 چرخ در زیر رک است که این قابلیت باعث جابه‌جایی سریع آن می‌شود. این رک‌ها در اندازه‌های ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت و با عمق‌های ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ در بازار موجود هستند. آنها از چهار طرف دارای درب بوده و می‌توان آن‌ها را از رک شبکه جدا کرده و کار را برای مدیران شبکه برای طراحی و نصب تجهیزات ساده‌تر نمود. همچنین، این رک‌ها دارای فن هستند و در صورت نیاز به فن بیشتر، می‌توانید به آن اضافه نمایید. تا 4 فن می‌تواند دورن این رک‌ها جای گیرد و پاور ماژول‌های ۸ پورت و ۹ پورت نیز به صورت افقی درون این رک‌ها نصب می‌گردند.

انواع رک شبکه

انواع رک شبکه

1- افزایش کارایی

سیستم‌های پردازشی تجهیزات شبکه، گرمای زیادی تولید می‌کنند و در صورت عدم تهویه مناسب، دمای آن‌ها افزایش می‌یابد که به سلامت و کارایی آن‌ها آسیب می‌زند. در رک شبکه، کنترل دما و رطوبت و گردوغبار آسان‌تر است. رک شبکه یک ساختار فلزی است که با داشتن تجهیزات خنک کننده و فن مناسب، به مدیریت دما کمک خواهند کرد و گردش هوا می‌تواند عملکرد سیستم‌ها را بهبود بخشد. همچنین، رک قابل شخصی سازی است و با خارج کردن طبقات خالی، جریان هوای بهتری فراهم می‌شود.

2- نگهداری راحتر

بعضی از رک‌ها به صورت چرخدار هستند و برخی دیگر دارای طبقات کشویی می‌باشند تا به راحتی به سرور دسترسی داشته باشید. با وجود این قابلیت، شما می‌توانید به راحتی از به تجهیزات مورد نظر دسترسی پیدا کنید و همچنین، انجام سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات آن نیز بسیار ساده‌تر است. با استفاده از این رک‌ها، زمان لازم برای انجام تعمیرات و سرویس سخت افزاری کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است بر میزان هزینه ساعتی که به سرویس کار پرداخت می‌کنید تاثیرگذار باشد.

3- افزایش امنیت

برای حفظ امنیت شبکه، دسترسی به آن از طریق تجهیزات شبکه بسیار حائز اهمیت است. بهتر است راهکارهایی مانند استفاده از رک شبکه مناسب برای سرور و سخت افزارهای شبکه را در نظر بگیرید. با این کار، لایه امنیتی جدیدی برای آنها و اطلاعاتتان فراهم می‌شود و دسترسی افراد غیرمجاز به سرور و تجهیزات شبکه جلوگیری می‌شود. همچنین، نگهداری سرور و تجهیزات شبکه در رک باعث می‌شود صدمات ناشی از ضربه و افتادن، زلزله و بلاهای طبیعی بسیار کاهش یابد و مکان امن تری برای تجهیزاتمان فراهم می‌شود. حتی کارمندان نظافت هم برای نظافت اتاق سرور به سرورها دسترسی نخواهند داشت. پس، قفل را نباید بر راه دسترسی قرار داد و باید پنجره را باز بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =