مجله

معماری DNA به عنوان اصول و فنون برای بهبود امنیت شبکه

رای بدهید

شبکه‌های کامپیوتری در سازمان‌ها و شرکت‌ها، نقش بسیار مهمی در عملکرد و بهره‌وری دارند. هنگامی که شبکه موجود خود را گسترش می‌دهید، زیرساخت فناوری اطلاعات می‌تواند بسیار پیچیده، با انعطاف پذیر کمتر و مستعد تهدیدات امنیتی شود. همچنین، هزینه‌ها نیز افزایش خواهد یافت و این می‌تواند یک چالش واقعی به خصوص برای شرکت‌های در حال رشد باشد. به همین منظور، تکنولوژی شبکه مبتنی بر تصمیم یا intent-based networking، از یک سیستم خودکار و هوشمند برای تفکیک شبکه‌های نیازمند توجه مستمر و شبکه‌ها که به راحتی می‌توانند نیازهای سازمان را درک و اجرا کنند. با این تفاوت که در شبکه‌های دستی، برای انجام کارهای پیکربندی، نیاز به زمان و توجه زیاد دارید، در حالی که در شبکه‌های خودکار، سیستم به شما کمک می‌کند تا بر روی هدف تجاری خود تمرکز کنید. معماری شبکه دیجیتال سیسکو (Cisco DNA)، به عنوان پل ارتباطی تیم شما برای ایجاد یک شبکه مبتنی بر تصمیم، به کار می‌رود. این معماری باز، قابل توسعه و مبتنی بر نرم‌افزار است و با کاهش هزینه‌ها و ریسک، عملیات شبکه سازمانی شما را تسریع و ساده می‌کند. سیستم Cisco DNA، با هوشمندی عمیق و امنیت یکپارچه، به تنهایی شبکه یکتایی را فراهم می‌کند که در کل سازمان شما اتوماسیون و اطمینان را ارائه دهد.
در این مقاله قصد داریم که این معماری سیسکو را توضیح دهیم و اهمیت استفاده از آن را بیان خواهیم کرد. پس با ما در پایه‌ریزان فناوری هوشمند همراه باشید.

منظور از معماری DNA سیسکو چیست؟

معماری Cisco Digital Network Architecture (DNA) یک معماری شبکه تحت کنترل نرم افزار است که مسیر شما را برای تبدیل شدن به یک شرکت دیجیتال آسان می‌کند. این معماری به شما امکان می‌ده تا فرآیندهای فناوری اطلاعات را ساده کنید، امنیت را به حداکثر برسانید و فرآیندهای عملیاتی را کارآمدتر کنید. کارهایی همچون پیکربندی شبکه خودکار هستند و تجزیه و تحلیل‌ها اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار می دهند تا نتایج کسب و کار خود را بهبود بخشید و پتانسیل نوآوری خود را افزایش دهید. با استفاده از سیستم معماری DNA سیسکو، می‌توانید زمان‌بندی و تکرار کارهای پیکربندی شبکه را به حداقل برسانید و بر نوآوری مورد نیاز تجارت خود تمرکز کنید. این تکنولوژی شامل کنترل کننده شبکه تعریف شده توسط نرم‌افزار (SDN)، تجزیه و تحلیل متنی غنی، مجازی‌سازی شبکه و مقیاس‌پذیری نامحدود ابر است. در حال حاضر، بسیاری از روترها، سوئیچ‌ها و سیستم‌های بی‌سیم سیسکو، از Cisco DNA یا به‌روزرسانی‌های جدید آن پشتیبانی می‌کنند.

مفهوم اصلی معماری DNA

مفهوم اصلی معماری DNA

چرا یک شبکه مبتنی بر هدف را انتخاب می کنیم؟

معماری DNA (Digital Network Architecture) سیسکو، یک رویکرد جدید و نوین در زمینه شبکه‌های کامپیوتری است که به منظور تسهیل فرآیند مدیریت، امنیت، و عملکرد بهینه شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده است. این معماری، یک رویکرد جامع و هوشمند به منظور ارائه خدمات شبکه به کاربران است که با توجه به نیازهای آن‌ها، سازماندهی و مدیریت شده است. به طور کلی، معماری Cisco DNA، تحول دیجیتال را به واقعیت تبدیل می‌کند. این امکان را ارائه می‌دهد تا فناوری اطلاعات ساده شود، تجزیه و تحلیل داده‌ها، ارائه برنامه‌ها و خدمات سریعتر و تهدیدها از طریق عملکردهای امنیتی یکپارچه شناسایی شوند. همچنین، این معماری به طور مداوم شبکه را با نیازهای سازمانی تطبیق داده و نظارت بر شبکه، پردازش خودکار و محافظت در برابر تهدیدات را ارائه می‌نماید. به عنوان مثال، کلیه عملکردهای کاربران در شبکه توسط تجهیزات ثبت و ضبط شده و خود را با آن نیازها سازگار می‌کند. به طور خودکار سیاست‌های دسترسی بین کاربران، برنامه‌ها و دستگاه‌ها را به طور مرتب در هر نقطه از شبکه اعمال می‌کند. این شبکه‍‌ها نیازهای عملیاتی را درک کرده و به طور مداوم تصاویر و تکه های نرم افزار طلایی را اعمال می‌کند.

4 بخش اصلی معماری DNA سیسکو

1. مدیریت شبکه:

این بخش شامل فناوری‌های مختلفی است که به منظور مدیریت و کنترل شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده‌اند. از جمله فناوری‌های مورد استفاده در این بخش می‌توان به Cisco DNA Center و Cisco Prime Infrastructure اشاره کرد.

2. امنیت شبکه:

این بخش شامل فناوری‌های مختلفی است که به منظور افزایش امنیت شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده‌اند. از جمله فناوری‌های مورد استفاده در این بخش می‌توان به Cisco Identity Services Engine (ISE) و Cisco Stealthwatch اشاره کرد.

3. تحلیل داده:

تحلیل داده‌ها برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله فناوری‌های مورد استفاده در این بخش می‌توان به Cisco DNA Analytics and Assurance و Cisco Tetration Analytics اشاره کرد.

4. ارتباطات:

همانطور که از نامش پیداست برای ارتباط با دستگاه‌های مختلف در شبکه طراحی شده‌اند. از جمله فناوری‌های مورد استفاده در این بخش می‌توان به Cisco Digital Network Architecture (DNA) Center و Cisco Application Policy Infrastructure Controller (APIC) اشاره کرد.

مزیای معماری DNA

مزیای معماری DNA

مزایای استفاده از معماری DNA سیسکو

همان‌طور که قبلا به آن اشاره کردیم، معماری DNA سیسکو را باید اولین گام ورود الگوریتم‌های هوشمند به دنیای شبکه و شبکه‌سازی توصیف کرد. دنیایی که بخش عمده‌ای از فرآیندهای تحت شبکه به شکل خودکار انجام می‌شود و در برخی موارد نیازی نیست سرپرستان شبکه کار خاصی انجام دهند. در ادامه چند نمونه از مزایای اصلی این معماری جدید را بیان خواهیم کرد:

– معماری DNA سیسکو یک راه حل کامل و مبتنی بر شبکه است که به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا شبکه‌های خود را به صورت هوشمندانه و بر اساس نیازهای کسب و کار خود مدیریت کنند. در زیر به برخی از مزایای استفاده از معماری DNA سیسکو پرداخته شده است:

– افزایش توانایی پاسخگویی: با استفاده از معماری DNA سیسکو، شبکه‌های شرکت‌ها به صورت هوشمندانه مدیریت می‌شوند و در صورت بروز هرگونه خطا یا نقص، به صورت خودکار پاسخگویی می‌کنند. این باعث افزایش توانایی پاسخگویی شبکه و کاهش زمان تعطیلی شبکه می‌شود.

– بهبود امنیت: امنیت مسئله اصلی و مهم در شبکه‌ محسوب می‌باشد که در این معماری نقش اساسی دارد و می‌توان به شناسایی تهدیدات و حملات، جلوگیری از نفوذ، رمزنگاری داده‌ها و مانیتورینگ فعالیت‌ها اشاره کرد. با این روش‌ها، امنیت شبکه بهبود می‌یابد و خطرات احتمالی کاهش می‌یابد.

– افزایش بهره‌وری: این نوع معماری باعث افزایش بهره‌وری و بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار می‌شود.

– پشتیبانی از IoT: با توجه به رشد روزافزون اینترنت اشیاء، معماری DNA سیسکو به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا به صورت هوشمندانه با دستگاه‌های IoT ارتباط برقرار کنند و داده‌های آن‌ها را به صورت امن و بهینه مدیریت کنند.

– سادگی در مدیریت: ساده بودن این روش یکی از مزیت‌های مهم آن باشد که باعث کاهش هزینه‌ها و سادگی در مدیریت شبکه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + بیست =