مجله

امنیت کامپیوتری چیست؟

امنیت کامپیوتری چیست-پایه ریزان
رای بدهید

امنیت کامپیوتری چیست و بسیاری از موارد دیگر در مورد کامپیوتر یکی از مسائل مهم و کاربردی در دنیای در حال رشد و پیشرفت امروزی است. امنیت کامپیوتر در تشدید گسترش و فناوری ارتباطات و اطلاعات نقش اساسی دارد.

برای حفاظت از اطلاعات مهم و دفاع در برابر حملات اینترنتی، روش ها و فنون زیادی وجود دارد که در این مقاله، به بررسی و آشنایی به این موارد می پردازد.

همه ی افراد می دانند که فناوری هر روز در حال توسعه و رشد بوده و دنیای دیجیتال، زندگی انسان ها را متحول کرده است. وابستگی همه جوامع نسبت به رایانه و دیجیتال ها زیاد شده است، در نتیجه ضرورت استفاده از اینترنت افزایش پیدا کرده است.

بالا رفتن استفاده از اینترنت تعدادی تهدیدات امنیتی را به دنبال خود آورده که در این موارد، افراد باید به فکر امنیت کامپیوتر برای حفاظت از اطلاعات خود باشند.

تعریف کامپیوتر

کامپیوتر دستگاهی الکترونیکی است که برای پردازش داده و اجرای برنامه های مختلف کامپیوتری استفاده می شود. این دستگاه اطلاعات خام را به اطلاعات قابل فهم و پردازش شده تبدیل و نمایش میدهد.

از زمانی که کامپیوتر ساخته شده، صنعت تکنولوژی به طور جدی ای تحت تأثیر قرار گرفته است که اکثر کارهای روزمره توسط کامپیوتر قابل اجرا است. کامپیوتر ابزاری پرکاربرد و مهم برای انجام دادن کارها می باشد و اجزای اصلی آن دارای دو بخش، سخت افزار و نرم افزار است.

این ابزار به صورت سریع و دقیق داه ها را پردازش و مسائل پیچیده و ساده را انجام می دهد. همچنین قابلیت اتصال به اینترنت و دسترسی به اطلاعات جهانی را دارد.

تعریف امنیت کامپیوتری

در بحث امنیت کامپیوتری چیست می توان گفت که برای توسعه و استفاده از سیستم های کامپیوتری امن، کارآمد و هوشمند ضروری است. امنیت کامپیوتری زمانی اهمیت دارد که اطلاعات مهم و زیادی از همه نظر مانند کاری، شخصی و… در سیستم وجود داشته باشد. یعنی وجود داشتن امنیت در دستگاه های کامپیوتری همه ی داده های آن، همچنین نرم افزار و سخت افزار ها را امن و محرمانه نگه می دارد.

ما در گذشته مقاله ای در مورد امنیت شبکه های کامپیوتری داشته ایم که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به آن جا نیز مراجعه کنید.

امنیت کامپیوتری شامل مجموعه ای از تکنیک ها، اقدامات، تدابیر وتسهیلاتی است که به منظور حفاظت از سیستم های کامپیوتری و داده های موجود در آن ها در برابر حملات و تهدیدات مختلف از جانب اشخاص و نرم افزارهای بیگانه، طراحی می شود.

هدف اصلی امنیت کامپیوتری شامل موارد زیر است:

  1. 1. حفظ محرمانگی (Confidentiality )؛
  2. 2. یکپارچگی (Integrity )؛
  3. 3. قابلیت دسترسی (Availability ) و حفاظت داده ها و سرویس ها.

به طور کلی، ایمن کردن اجزاء و داده هایی که کاربران در کامپیوتر یا رایانه از آن استفاده می کنند و نمی گذارند افراد دیگر و ویروس ها به آن نفوذ کنند، امنیت رایانه می گویند. امنیت کامپیوتری نام های دیگری مانند امنیت سایبری و امنیت فناوری اطلاعات دارد.

افزایش امنیت سیستم

امنیت کامپیوتری چیست؟ در پاسخ به آن گفته می شود که به طور ساده، امنیت کامپیوتری بحثی مهم وفنی در برابر خطرها و آسیب هایی که اطلاعات را تهدید می کند میباشد.

افزایش امنیت سیستم و کامپیوتری موضوعی جدی و بسیار مهم در بخش فناوری اطلاعات است. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری  و استفاده زیاد اینترنت و شبکه ها، آسیب پذیری امنیتی بیشتر شده است. در نتیجه برای جلوگیری از آسیب های امنیتی و ویروس ها، افزایش امنیت سیستم حائز اهمیت است.

با استفاده از روش های مناسب، استفاده از نرم افزارها و… برای ارتقاء امنیت کامپیوتری می توان از داده ها و تمامی موارد حساس در سیستم محافظت کرد.

در جهت افزایش امنیت سیستم و کمک به کاهش خطرات در استفاده از رایانه، راه های زیادی برای دستیابی به این اهداف وجود دارد. در ادامه، به مواردی برای افزایش امنیت سیستم یا امنیت کامپیوتری اشاره می شود:

1. استفاده از رمزهای عبور قوی و ایمن

یکی از انواع افزایش امنیت سیستم، استفاده از رمزهای عبور قوی یا ایمن است. با انتخاب رمزهای قوی و مناسب از نفوذ افراد سودجو جلوگیری می شود.

رمزهای قوی و ایمن یعنی رمزی که ساده نباشد و از رمزهای طولانی و پیچیده شامل اعداد، حروف بزرگ و کوچک، نماد رایانه ای، علائم نگارشی و… استفاده شود.

رمز باید طوری باشد که حدس زدن و شکستن آن دشوار ‌و یا غیرممکن باشد. از یک رمز برای چندین سایت و حساب استفاده نشود، بلکه برای هر حساب رمزی مستقل و مختلف استفاده شود.

2. آپدیت و به روز رسانی منظم

آپدیت و به روز رسانی منظم سیستم ها یقینا یکی از روش های اصلی و مهم برای افزایش امنیت سیستم است. آپدیت نرم افزارها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

سیستم و همه ی نرم افزارها لازم است که همیشه به روز شوند تا مانع آسیب و باعث امنیت و بهبود عملکرد آن ها شود. همان طور که می دانید بیشتر حملات به سیستم و نرم افزار ها است، به روز رسانی سیستم مانع از حمله ی مزاحم ها می شود و امنیت اطلاعات شخصی و حساس را کنترل و حفظ می کند.

به روز رسانی و آپدیت ها باید به صورت صحیح انجام شود، به این معنی که قبل از هر به روز رسانی از شرکت سازنده ی آن، اطلاعات لازم کسب شود تا با اطمینان کامل اقدام به بروز رسانی نمایید.

3. آنتی ویروس

آنتی ویروس یکی از روش های مهم برای افزایش امنیت کامپیوتری است. نخستین اقدامی که برای محافظت از امنیت کامپیوتری باید در دستور کار قرار داد نصب آنتی ویروس قوی و مناسب است.

نرم افزارهای مخرب و ویروس های سیستم در همه ی مکان ها وجود دارند. پس با کمک آنتی ویروس ها می توان از این نوع تهدیدها محافظت کرد. آنتی ویروس یا نرم افزار ضد ویروس، ابزاری امنیتی برای حفاظت از سیستم ها در برابر نرم افزار های مخرب، ویروس ها، کرم ها، تروجان ها و… است.

در نهایت استفاده از آنتی ویروس مناسب و قوی، سیستم ها را در برابر حملات محافظت می کند و باعث امنیت آن ها می شود. بنا به این دلایل به کاربران توصیه می شود که از مراکز معتبر برای خرید  آنتی ویروس اقدام نمایید.

4. فایروال ها Firewall

فایروال یکی از ابزارهای افزایش امنیت سیستم های کامپیوتری است. فایروال نرم افزاری است که به منظور حفاظت امنیتی بین اینترنت و شبکه ی محلی طراحی شده است و نظارت بر ورودی و خروجی شبکه، هدف فایروال است.

فایروال به ترافیک مجاز اجازه ی ورود می دهد و ترافیک ناهنجار را مسدود می کند. در اصل، فایروال دیوار انتقال اطلاعات است که وظیفه ی دفاع از سیستم را بر عهده می گیرد.

5. تکنیک های ضد فیشینگ

تکنیک های ضد فیشینگ، یکی از موارد دیگری برای افزایش امنیت سیستم است. فیشینگ به روش هایی گفته می شود که توسط افراد سودجو، برای دستیابی به اطلاعات شخصی و حساس افراد استفاده میشود. به عنوان مثال، نباید با دریافت لینک های مشکوک و ناشناس بر روی آنها کلیک شود.

به جز این موارد، روش های زیادی وجود دارد که به وسیله آن ها می توانید به افزایش امنیت سیستم و امنیت کامپیوتری و محافظت، کمک بگیرید.

این موارد شامل بک آپ و پشتیبان گیری، احراز هویت دو عاملی، رمز گذاری، ایجاد حساب کاربری استاندارد، حذف جاوا، استفاده نکردن از برنامه های سرقتی و کرک شده، مراقب بودن در استفاده از کامپیوترهای عمومی، دانلود قانونی فایل ها و… است.

اصول امنیت رایانه ای

اصول امنیت رایانه ای دارای تنوع زیادی بوده و مجموعه ای از قواعدی است که داده ها، سامانه ها و شبکه های کامپیوتری را در برابر تهدیدات محفوظ می کند. یعنی برای حفظ امنیت و جلوگیری از حملات به سیستم های رایانه ای، بسیار مهم و پر کاربرد است.

باید از تمامی اطلاعات رایانه ای در برابر حملات عمد و غیر عمد محافظت نمود که امروزه با استفاده از ابزارهای خودکار و هوشمند، از اطلاعات رایانه ای محافظت می شود. پر کاربردترین راهکار برای مدیریت تهدیدات  UTM است که به معنای مدیریت یکپارچه تهدیدات می باشد.

یکی دیگر از کاربردی ترین راهکارها، سامانه  UTM است. این سامانه به علت دارا بودن راهکار جامع امنیتی، مدیریتی و نظارتی به تنهایی جوابگوی نیاز انواع مجموعه ها است، به طوری که سازمان هر نیازی که دارد را در نظر گرفته، تا امنیت و حفاظت را در بالاترین سطح فراهم کند.

جمع بندی

امنیت کامپیوتری چیست و مواردی برای افزایش امنیت سیستم، موضوعی بود که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته شد. امنیت کامپیوتری در دنیای امروز، مهم ترین و ضروری ترین اقدامی است که باید برای دستیابی به محیطی امن انجام داد.

اگر کاملا متوجه شدید که امنیت کامپیوتری چیست و به دنبال راهکار های امنیتی، برای کامپیوتر و اطلاعات شخصی خود در برابر انواع خطرها هستید، می توانید  با پایه ریزان فناوری هوشمند که کمک شایانی به امنیت کامپیوتر میکنند، ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 16 =